We Włoszech wykryto pierwszy przypadek dzika zarażonego wirusem ASF w miejscowości Ovada w Piemoncie na północnym wschodzie Włoch. Jest to pierwszy przypadek ASF w tym kraju potwierdzony przez Krajowe Centrum Referencyjne ds. Pomoru Świń (Cerep).

W związku z sytuacją podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu wdrożenie środków kontroli. Ma to fundamentalne znaczenie w próbie ograniczenia i zlikwidowania choroby w jak największym stopniu - podkreślił Luigi Genesio Icardi, regionalny radny ds. zdrowia w regionie Piemontu.

ASF może mieć znaczące konsekwencje dla włoskiego handlu mięsem wieprzowym, szczególnie w krajach nieuznających zasady regionalizacji. Zakaz importu wszystkich produktów wieprzowych z Włoch byłby olbrzymim ciosem dla branży.

Formalnie Włochy nie są w 100% wolne od ASF. Na  Sardynii występuję genotyp I typu ASF. To pozostałość po infekcji ASF w południowej Europie , która zakończyła się w latach 80 XX w.

Obecna epidemia, to genotyp II typu, który jest obecny w niektórych krajach UE, a także w Rosji, Azji i na Karaibach. Na razie zagadką pozostaje skąd wirus pojawił się w tej części Włoch, gdyż najbliższe ognisko znajduje się 800 km w linii prostej od najbliższej lokalizacji ogniska we wschodnich Niemczech. Najprawdopodobniej w rozprzestrzenieniu się wirusa przyczynił się czynnik ludzki.

Źródło: pigprogress.net/

Link do artykułu

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand