Afrykański pomór świń istotnie wpływa na produkcję wieprzowiny na całym świecie, będąc głównym czynnikiem wahań na rynku. Rozprzestrzenianie się choroby w okresie zimowym, pomimo niskich temperatur, uwydatnia wyzwania związane z zarządzaniem tą chorobą oraz komplikuje obraz podaży i popytu na wieprzowinę w Chinach. Jednak wpływ ASF na ogólną produkcję wieprzowiny jest mniejszy niż w 2019 r. oraz na początku 2020 r o czym świadczy zwiększająca się ilość prosiąt w stadach.

Nielegalne szczepionki, nowe warianty wirusa ASF i presja innych chorób, w szczególności zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRS), spowodowały wzrost śmiertelności prosiąt i ubój stada loch i świń w ostatnich miesiącach. Ponieważ gęstość populacji świń wzrosła na świecie w 2020 r.  i nadal będzie rosnąć w nadchodzących latach, wzrasta również ryzyko nawrotów ASF. Nowe wstawienia będą od czasu do czasu napotykały przeciwności w nadchodzących latach.

Szacuje się, że produkcja wieprzowiny w Chinach wzrośnie o 8 - 10% w 2021 r. Obserwując tendencję powiększania się stada macior z roku na rok można wywnioskować dalszy wzrost produkcji wieprzowiny. W 2021 r. cena wieprzowiny może być niższa niż w roku 2020, a duże wahania na rynku spowodowane będą chorobami, kosztami paszy oraz polityką importową. Szczytowy import mięsa do Chin od 2015 roku miał miejsce w 2020 roku i wyniósł 5,56 mln ton. Było to spowodowane głównie niedoborem podaży na rynku krajowym oraz spekulacjami na temat dalszego wzrostu cen wieprzowiny w Chinach.  Szacuje się, że import wieprzowiny w 2021 r. spadnie o 10-30% w porównaniu z rekordowym poziomem z 2020 roku i wynosić będzie około 3,9 – 5 mln ton.

Bez wątpienia Chiny są największym importerem wieprzowiny na świecie, przez co rynek ten jest celem około połowy całego światowego eksportu. Prognozy wskazują na to, że w 2021 roku Chiny utrzymają dominującą rolę w światowym handlu i przyciągną uwagę wszystkich krajów eksportujących, w tym również i UE (27+UK), która zapewniła, iż planuje 58% importu wieprzowiny wysyłać na rynek Chin.

Produkcja w Wietnamie w 2021 r. również rośnie. Ogniska ASF zagrażają obecnie głównie małym gospodarstwom domowym i mają ograniczony wpływ na wielkotowarowe fermy ze względu na ich lepsze bezpieczeństwo biologiczne. Rząd Wietnamu ogłosił zatwierdzenie szczepionki przeciwko ASF do produkcji komercyjnej w drugim kwartale i jeśli wszystko przebiegnie bezproblemowo, szczepionka może być stosowana na farmach w ciągu roku. Należy jednak pamiętać, iż badania nad szczepionkami w ostatnich latach nie przyniosły znacznego przełomu ze względu na złożoność wirusa ASF, a dodatkowo stosowanie niezatwierdzonej szczepionki w Chinach spowodowało poważne problemy.

Stado loch w Wietnamie stale się powiększa dzięki importowi. Łącznie import loch hodowlanych osiągnął 242 000 sztuk w 2020 r.

Oczekuje się, że zmniejszenie importu żywych prosiąt i świń oraz kurczące się stado hodowlane przyczyni się do spadku produkcji w Niemczech. Stado macior w Niemczech zmniejszyło się o 5,4% rok do roku w 2020 r., co stanowi największy spadek w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Niemiecki eksport pozostaje ograniczony, ale nadmiar wieprzowiny trafia na rynek UE, co zwiększyło udział niemieckiej wieprzowiny na rynku UE o 23% w IV kwartale. Po potwierdzeniu we wrześniu 2020 r. wybuchu ASF dziesięć krajów w tym Japonia, Chiny i Wietnam nałożyło zakaz importu niemieckiej wieprzowiny. Aktualnie zakaz ten został zniesiony na wieprzowinę z obszarów wolnych od ASF przez niektóre kraje w tym Wietnam, Singapur i Kanadę po intensywnych negocjacjach Federalnego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa. Ponieważ sytuacja ASF w Niemczech wciąż się zmienia, zakaz importu przez Chiny prawdopodobnie będzie obowiązywał co najmniej przez pierwszą połowę 2021 r.

Źródło: www.research.rabobank.com

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand