W Unii Europejskiej każdego roku zużywa się około 800 000 ton mączki mięsno-kostnej, głównie w karmie dla zwierząt domowych i rybach. 500 000 ton jest eksportowanych do krajów trzecich, gdzie karmienie mączką świń i drobiu jest dozwolone. Wraz ze złagodzeniem zakazu przedsiębiorstwa przetwórcze w UE mogłyby stać się bardziej konkurencyjne na rynku światowym, a Unia zmniejszyłaby również swoją zależność od importu pasz. 

Mączka zwierzęca ze świń może w przyszłości ponownie stanowić składnik karmy dla drobiu. Z kolei w paszy dla świń będzie można stosować mączkę drobiową. Taka informacja została podana przez Erica Thévenarda z Komisji Europejskiej podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego.

Głosowanie państw członkowskich nad dopuszczeniem mączki planowane jest w Stałym Komitecie w kwietniu, a zdaniem eksperta Komisja oczekuje pozytywnej decyzji.

- Złagodzenie bezwzględnego zakazu stosowania mączki mięsno-kostnej w UE jest spóźnione – stwierdził Thévenard. - Ostatni przypadek BSE miał miejsce wiele lat temu, a Europejski Urząd ds. Żywności (EFSA) już dawno wyraził zgodę na karmienie świń i drobiu mączką zwierzęcą. Ponadto białka zwierzęce musiałyby być wykorzystywane w większym stopniu w kontekście pożądanej gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnił pracownik Komisji Europejskiej.

 

żródło: www.cenyrolnicze.pl

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand