Zakończono budowę ogrodzenia, które ma uniemożliwić przemieszczanie się dzików między Mazowszem a woj. świętokrzyskim. Prawie 35-kilometrowy płot ma zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF - afrykańskiego pomoru świń.

W ubiegłym roku ogniska tej choroby wykryto w gospodarstwach w gminach Sienno i Rzeczniów (woj. mazowieckie), sąsiadujących ze Świętokrzyskiem.

Budowę płotu nakazał wojewoda świętokrzyski. Prace były prowadzone w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski.

Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu poinformowała, że ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny. Wprowadzono jednak pewne modyfikacje.

"Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 metry są one ustawione gęściej - co 2 metry" - dodała.

W ciągu ogrodzenia zbudowane zostały także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej. Koszt budowy ogrodzenia wyniósł około 700 tysięcy złotych.

W województwie świętokrzyskim do tej pory nie odnotowano przypadku dzika chorego na ASF, ani ogniska choroby w chlewni.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand