Pod koniec sezonu 2014/15 zapasy zbóż w skali globu są prognozowane na poziomie najwyższym od piętnastu lat. Według FAO, wyniosą one 627,5 mln ton, tj. o 8,3% więcej niż przed rokiem, a według USDA - 520,1 mln ton (wzrost o około 3% sezon do sezonu). Jak szacuje FAO, w sezonie 2014/15 światowe zapasy zbóż będą najwyższe od sezonu 1999/2000.
Jak ocenia starszy ekonomista FAO, Abdolreza Abbassian, dzięki ponad przeciętnym zapasom zbóż rynek zbożowy w dalszym ciągu będzie stabilny, a ceny na rynku międzynarodowym pozostaną pod presją jeszcze w przyszłym roku. Wysokie zapasy w krajach zaliczanych do grona kluczowych eksporterów zbóż na świecie będą działać jak bufor w sytuacji ewentualnych niedoborów produkcji zbożowej w 2015 roku.
Analitycy oceniają, że zapasy zwiększają się po ich wydrenowaniu w dwóch sezonach naznaczonych drastycznym spadkiem produkcji spowodowanym dotkliwą susza, tj. 2007/08 oraz 2010/11. Spadek poziomu zapasów był podawany jako jeden z istotnych czynników wzrostów cen zbóż w tych okresach.
Teraz jednak sytuacja wygląda odmiennie. Zarówno ubiegły, jak i bieżący sezon pozwalają na odbudowę światowych rezerw zbożowych. Tylko niektóre kraje stosują system zapasów interwencyjnych. Największym krajem zabezpieczającym się w ten sposób są Chiny. Jak szacuje USDA, Chińczycy będą przechowywać ponad 40% globalnych zasobów kukurydzy na koniec bieżącego sezonu.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł


Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand