Szanowny Pan

       Marek Sawicki

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

                                                                                ul. Wspólna 30

                                       Warszawa

 

 

Szanowny Panie Ministrze!

 

W swoim niedawnym wywiadzie potwierdził Pan, że na skutek embarga rosyjskiego, a wcześniej Afrykańskiego Pomoru Świń sytuacja na rynku trzody jest bardzo trudna. Spadek cen trzody na niemal całym europejskim rynku trwa nieprzerwanie od początku lipca. Sytuacja w Polsce jest szczególnie trudna właśnie ze względu na zamknięcie niemal wszystkich, poza EU, rynków z powodu APŚ. Mamy poważne obawy, czy podjęte środki mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się APŚ są wystarczające. Ciągle w strefie zakażonej jest zbyt dużo dzików. Nie ma żadnej przeszkody w przedostawaniu się kolejnych dzików z Białorusi na teren naszego państwa. W takiej sytuacji jeśli nawet wirus nie wyjdzie poza strefę, to stan zapowietrzenia strefy będzie trwać w nieskończoność.

Przedstawiciele COPA COGECA w końcu października tego roku wystąpili do Komisji Europejskiej o podjęcie działań w kierunku wsparcia rynku trzody. Istnieje możliwość wsparcia finansowego eksportu mięsa i przetworów lub wprowadzenia dopłat do prywatnego przechowalnictwa. Zaproponowano też skierowanie zmagazynowanych tłuszczów na cele energetyczne. Żadna z przedstawionych propozycji nie została zaakceptowana. Przedstawiciel Komisji przedstawił stanowisko Komisji, że sytuacja cenowa na rynku trzody nie jest jeszcze tak zła jak wtedy, gdy ostatnim razem podejmowano decyzję o interwencji na rynku trzody.

Od końca października przez ponad miesiąc nadal trwa spadek cen. Obecne ceny nie pokrywają nawet najniższych kosztów produkcji. Hodowcy i producenci, którzy podjęli ryzyko rozwoju produkcji i zaciągnęli kredyty są w niezwykle trudnej sytuacji. Bez wątpienia stan ten nie jest wynikiem przypadku, gdyż w dużym stopniu został wywołany niektórymi decyzjami politycznymi. Odpowiedzialni za te decyzje powinni zdawać sobie sprawę z gospodarczych konsekwencji ich decyzji.

Apelujemy do Pana Ministra, aby podjął działania w Komisji Europejskiej w kierunku uruchomienia interwencji na rynku trzody. Takie działania podjął już „POLSUS” poprzez struktury COPA COGECA.  Im więcej skoordynowanych działań, tym większe nadzieje na pozytywny efekt. Na rynku krajowym też istnieją możliwości wsparcia branży, choćby poprzez przyspieszenie dopłat z płatności bezpośrednich dla hodowców i producentów trzody.

 

                                                    Delegaci na XV Krajowy Zjazd Sprawozdawczy „POLSUS”Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand