Główny Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, iż w dniu, tj. 24 czerwca 2016 r., otrzymał od Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii zawiadomienie o wyznaczeniu ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) -pierwszego w roku 2016, czwartego od roku 2014, tj. od początku występowania ASF w Polsce - w gospodarstwie położonym w miejscowości Bielszczyzna (gmina Hajnówka, powiat hajnowski, województwo podlaskie).

Wyżej wymienione gospodarstwo znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami, w odległości około 25 km od granicy z Republiką Białorusi. Najbliższe gospodarstwo utrzymujące świnie znajduje się w odległości ok. 1300 metrów.

W dniu 22 czerwca 2016 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hajnówce postawił podejrzenie wystąpienia ASF w w/w gospodarstwie utrzymującym 261 sztuk świń w związku ze stwierdzeniem padnięć w stadzie. Od padłych świń pobrane zostały próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF i wysłane do badań w kierunku ASF do PIWet-PIB w Puławach. W dniu 23 czerwca 2016 r. w późnych godzinach wieczornych przesłano z PIWet-PIB w Puławach sprawozdania z w/w badań, które wykazały wyniki dodatnie - dla 5 zbadanych padłych świń uzyskano 5 wyników dodatnich w badaniu wirusologicznym testem PCR oraz 2 wyniki dodatnie w badaniu serologicznym testem ELISA.

 

Pismo

Mapa

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand