Informacje otrzymane z systemu informatycznego ADNS (Animal Disease Notification System) o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych ognisk oraz przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Ukrainy w 2017 r.
 
Do dnia 21 marca br. na terytorium Ukrainy stwierdzono łącznie 51 ognisk ASF u świń, ostatnie w dniu 17 marca br. Kolejnych dziesięć nowych ognisk ASF zlokalizowanych jest w następujących obwodach: donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim. Ww. ogniska ASF zostały stwierdzone w gospodarstwach utrzymujących od 2 do 69 sztuk świń. Najbliżej polskiej granicy zlokalizowane jest 40 ognisko ASF (obwód rówieński) – w odległości ok. 140 km.
W ogniskach choroby i w obszarach wyznaczonych wokół ww. ognisk wdrożono środki zwalczania ASF, w tym zakopano zwłoki padłych i zabitych świń oraz zakazano przemieszczeń świń.
Dodatkowo,  na terytorium Ukrainy stwierdzono kolejne dwa – trzeci i czwarty – przypadki ASF u dzików. Trzeci przypadek ASF u dzików potwierdzony został badaniami laboratoryjnymi, dla których wynik dodatni otrzymano w dniu 15 marca br. Powyższy przypadek zlokalizowany jest w obwodzie charkowskim. Czwarty przypadek ASF u dzików potwierdzony został badaniami laboratoryjnymi, dla których wynik dodatni otrzymano również w dniu 15 marca br. Powyższy przypadek zlokalizowany jest w obwodzie kirowohradzkim.

Poniżej także informacje nt. liczby potwierdzonych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików i ognisk tej choroby u świń, które wystąpiły na terytorium Unii Europejskiej od początku 2017 r.:

 

 

Kraj

Liczba przypadków ASF u dzików

Liczba ognisk ASF u świń

ESTONIA

247

0

LITWA

119

1

ŁOTWA

180

2

POLSKA

80

0

WŁOCHY (SARDYNIA)

25

7

      *dane na podstawie systemu ADNS; stan na dzień 22 marca 2017 r.

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand