W nawiązaniu do informacji o zbliżającym się terminie obowiązku grupowego utrzymywania loch prośnych pomiędzy 4 tygodniem ciąży a tygodniem przed oproszeniem, który nastąpi z dniem 1 stycznia 2013 podajemy kilka możliwych, praktycznych rozwiązań tej kwestii.
 
Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie kojców pojedynczych wspólną częścią przeznaczoną na swobodne poruszanie się zwierząt. Pojedyncze kojce, z których należy usunąć część przegród, stają się wówczas legowiskiem i stanowiskiem do pobierania paszy. Wspólna część tzw. spacerowa może być wykonana z podłogi rusztowej lub pełnej betonowej. Część wspólna może być też wyłożona głęboką ściółką, co przyczynia się do zwiększenia komfortu zwierząt.
 
Kolejnym sposobem spełnienia nowych wymogów jest zastosowanie tzw. kojców samoblokujących, które eliminują konkurencję i zachowania agresywne przy podawaniu paszy. Dzięki temu słabsze zwierzęta mają takie same szanse na spożycie pełnej dawki paszy jak  zwierzęta od nich silniejsze. Tańsze od kojców samoblokujących są przegrody żywieniowe, które stosuje się w praktyce od wielu lat montując je na korytach.
 
Dla dużych stad najlepszym, ale i kosztownym rozwiązaniem są elektroniczne stacje żywieniowe stosowane przy grupach loch od 40-80 sztuk. Zwierzęta mogą być utrzymywane na głębokiej ściółce lub na ruszcie i żywione są indywidualnie, dzięki czemu wyeliminowany jest czynnik agresji przy pobieraniu paszy, ale zwierzęta mogą walczyć o wejście do stacji.
 
Jednym z możliwych rozwiązań jest też system pętlowy, w którym wydziela się blokowaną część żywieniową. Korzysta z niej kilka grup loch przepędzanych z kojca grupowego na czas pobierania paszy. Wadą tego rozwiązania jest wzrost nakładu pracy na codzienne przepędzanie zwierząt.
 
Opracowano na podstawie artykułu dr. Jacka Walczaka
 
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand