Według FAO, obecne wysokie ceny zbóż zachęcą rolników do zwiększania areału upraw zbożowych na zbiór w przyszłym sezonie. Jak na razie FAO nie formułuje jednak własnych prognoz.
Rzeczywiście wysokie ceny zbóż zachęcają do zwiększania areału. Jak szacuje FAO powierzchnia zbóż ozimych w UE będzie o około 3% większa w porównaniu z poprzednim sezonem. Areał upraw ozimin w USA również jest większy niż sezon wcześniej - według szacunków o ok. 2-3 mln ha.
Według IGC, areał przeznaczony pod uprawę pszenicy na zbiór w sezonie 2011/’12 będzie o około 3% wyższy niż w tym sezonie. Co prawda kraje basenu Morza Czarnego odnotują prawdopodobnie spadek areału upraw pszenicy ozimej, jednak zostanie on zrekompensowany większą powierzchnią zasiewów w innych rejonach globu. Poza tym ocenia się, iż areał zbóż ozimych w Rosji będzie mniejszy od ubiegłorocznego o około 10%, czyli znacznie mniej niż się wcześniej spodziewano. Powierzchnia upraw zbóż ozimych na Ukrainie również nie przedstawia się najgorzej i powinna być bliska średniej w ubiegłego roku.
 
 
Źródło: FAMMU//FAPA na podst. Reuters
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand