W północnej części Niemiec blisko 1000 ferm drobiowych i trzodowych poddano tymczasowej kwarantannie z powodu wykrycia dioksyn w podawanych paszach. W całą sprawę zamieszana jest co najmniej jedna, a być może nawet do 9 wytwórni pasz.
W samej Dolnej Saksonii kwarantannę zapobiegawczo wprowadzono w poniedziałek w 1000 ferm (kur nieśnych, brojlerów i świń). Firmy paszowe zawiesiły dostawy z powodu trwającej kontroli. Rakotwórcze dla ludzi dioksyny trafiły do łańcucha pokarmowego z jajami i mięsem drobiowym w ubiegłym tygodniu. 
W Nadrenii Północnej Westfalii poddano eradykacji 8000 kur niosek z powodu podwyższonego, nawet czterokrotnie, dopuszczalnego poziomu dioksyn w jajach. Badania laboratoryjne nad zawartością dioksyn będą kontynuowane i prowadzone na szerszą skalę. Podejrzewa się, że skażenie zostało spowodowane podaniem paszy skażonej tłuszczami przemysłowymi. Władze uważają, że w skażonych paszach tłuszcze roślinne zastąpiono przemysłowymi w procesie wytwórczym. Firma paszowa Harles & Jentzsch jako pierwsza zaalarmowała władze o wysokim poziomie dioksyn w paszach, sugerując że winnym zaistniałej sytuacji jest firma Petrotec wytwarzająca biodiesel. Petrotec zaprzeczył oskarżeniom, twierdząc że do wytwórni paszowych dostarcza jedynie surowce do wykorzystania do celów technicznych np. produkcji mydła, a nie jako składnik pasz dla zwierząt. Przypuszcza się, że skażona pasza mogła być wytwarzana przez 9 firm paszowych zlokalizowanych na terenie Dolnej Saksonii, Saksonii Anhalt i w Hamburgu. Minister ds. Konsumentów Nadrenii Północnej Westfalii stwierdził, że pasze zostały skażone w wyniku popełnionego przestępstwa lub skrajnego zaniedbania. Niezależnie od przyczyn należy niezwłocznie odnaleźć źródło skażenia oraz wszystkie pasze, do których skażony surowiec mógł trafić. Nie można wykluczyć, że skażone jaja są w tej chwili na półkach sklepowych. Niemieckie władze dodają, że skażona pasza na pewno nie trafiła na sąsiedni rynek holenderski, czego nie można z całą pewnością powiedzieć o jajach.
 
Źródło: pigprogress.net  
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand