W bieżącym sezonie Francja wysunęła się na drugą pozycję, po USA, w światowym eksporcie pszenicy miękkiej. Rosyjskie embargo, restrykcje w eksporcie wprowadzone prze Ukrainę oraz problemy z jakością australijskiej pszenicy spowodowały wzmocnienie pozycji tzw. tradycyjnych dostawców tego gatunku.
Francja, która odnotowała bardzo dobre zbiory pszenicy, bardzo dobrze wykorzystuje okazję do zwiększenia sprzedaży, zwłaszcza, że rosnący popyt na pszenicę konsumpcyjną w dalszym ciągu winduje jej ceny. Wydaje się, że Francja jest pewna swojej obecnej pozycji w eksporcie i nie zamierza „schodzić” z cen.
Ostatnie problemy m.in. Egiptu, już zaowocowały kolejnymi kontraktami. GASC w ostatnim okresie zakupił kolejną partię amerykańskiej i francuskiej pszenicy – w sumie 180 tys. ton – z dostawą na 11-20 kwietnia br. Ceny na bazie fob wynosiły 345,37 USD/tonę (zakupy amerykańskiej pszenicy od Bunge) oraz 360,9 USD/tonę (francuska pszenica od Glencore).
Według GTIS, w okresie od stycznia do listopada ub.r. Francja wyeksportowała 19,7 mln ton pszenicy miękkiej (łącznie do krajów UE i poza Wspólnotę) wobec 15,6 mln ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu i 14,7 mln ton w rozpatrywanym okresie dwa sezony wcześniej. Wśród największych odbiorców, z krajów trzecich, należy wymienić kraje położone w północnej części Afryki, w tym przede wszystkim Algierię, Egipt i Maroko.
Intensywny eksport może oznaczać, że wkrótce Francja sprzeda swoją cała nadwyżkę eksportową. Ten scenariusz już napawa niepokojem niektórych handlowców. Na razie nie są rozważane żadne restrykcje w eksporcie. Czy oznaczać to więc będzie drenaż francuskich zasobów pszenicy?
 
 
Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters
 
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand