W lutym ceny żywności na świecie ponownie wzrosły. Jednocześnie FAO ostrzega, że dalsze zwyżki cen ropy i obserwowana od jakiegoś czasu skłonność wśród kluczowych importerów do powiększania zapasów zbóż, w celu złagodzenia niepokojów, mogą przyczynić się do kontynuacji wzrostów cen zbóż i żywności. FAO nie przewiduje zmiany tendencji cenowej co najmniej aż do kwietnia br., kiedy będzie wiadomo więcej o wysokości nowych zbiorów.
Niestety, rosnące ceny ropy znajdą najprawdopodobniej odzwierciedlenie w dalszych wzrostach cen żywności. Po pierwsze, ze względu na wzrost kosztów produkcji rolnej – paliw napędzających maszyny używane w rolnictwie, po drugie, ze względu na rosnące koszty frachtów, w związku z drożejącym paliwem w transporcie morskim.
Poza rosnącymi cenami ropy, na zwyżki cen żywności będzie miał wpływ wzmożony popyt na zboża ze strony kluczowych rynków zbytu (kraje północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i południowej Azji). Kraje te budują zapasy, co ma pośrednio poprawić sytuację w tych niestabilnych rejonach.
Kolejnym czynnikiem związanym ze wzrostem cen ropy są biopaliwa. Kukurydza i soja są surowcami do produkcji biopaliw. W obecnej sytuacji ich zużycie na te cele będzie najprawdopodobniej w dalszym ciągu wzrastać.
 
 
Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand