W okresie ostatniego tygodnia notowania kukurydzy w kontrakcie majowym na giełdzie w Chicago spadły o 1,3% do 272,9 USD/tonę, a pszenicy miękkiej – wzrosły o 3,2% do 280,4 USD/tonę. Wyraźniejsze wzrosty miały miejsce na giełdzie MATIF w Paryżu. Tutaj przez ostatni tydzień pszenica w kontrakcie majowym podrożała o 4,5% do 240 EUR/tonę, a kukurydza w kontrakcie czerwcowym o 3,9% do 230,5 EUR/tonę.
W tym tygodniu rynek oczekiwał na raport USDA, przedstawiający wyniki przeprowadzonego badania intencji amerykańskich rolników co do zasiewów podstawowych gatunków upraw polowych na zbiór w przyszłym sezonie. Wyniki okazały się nieco lepsze od wcześniej spodziewanych. Powierzchnia zasiewów kukurydzy w USA jest prognozowana na 37,3 mln ha (tj. o 5% więcej niż sezon wcześniej i o 7% powyżej produkcji w 2009 r.), a pszenicy na 23,5 mln ha, tj. o 8% więcej niż w poprzednim sezonie.
Początkowo uważano, że potwierdzenie przez czwartkowy raport prognoz znacznego wzrostu areału kukurydzy i pszenicy w USA podziała zniżkowo na kształtowanie się notowań giełdowych obu tych gatunków na amerykańskich giełdach. Tak się jednak nie stało. Prawdopodobnie dalsze niewielkie zwyżki odnotowane pod koniec tygodnia to skutek utrzymującego się wysokiego popytu na zboża i niestety niewysokich zapasów końcowych.
Być może jednak jest to kolejna próba wymuszenia wzrostów cen, pomimo bardzo optymistycznych prognoz zbiorów zbóż na świecie w nadchodzącym sezonie? Niewykluczone też, że jest to skutek zapowiedzi prezydenta USA, Baracka Obamy kontynuacji strategii zmniejszenia zależności od importu ropy (cel: zmniejszenie przywozu o jedną trzecią w okresie najbliższej dekady)? Biały Dom oficjalnie przyznał, że produkowany z kukurydzy etanol znacznie zmniejszył uzależnienie USA od importu paliw. Czy oznacza to dalsze zwiększanie ilości kukurydzy na cele biopaliwowe – a tym samym wzmożony popyt? Coraz większe nadzieje USA wiążą także z badaniami nad produkcją bioetanolu z celulozy.
 
 
Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA, na podstawie Reuters, IGC i innych źródeł
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand