Przedłużająca się susza już spowodowała straty w uprawach zbóż w Niemczech. Według Stowarzyszenia Niemieckich Spółdzielni Rolniczych, tegoroczne zbiory zbóż wyniosą 40,7 mln ton, co oznacza ich spadek o 8,2% w stosunku do poprzedniego sezonu. Niemiecka produkcja pszenicy w nadchodzącym sezonie prognozowana jest na 22,31 mln ton, czyli o 7,2% mniej niż sezon wcześniej. Obecne prognozy są też znacząco niższe w porównaniu z kwietniowymi – 25,5 mln ton.
Produkcja jęczmienia ozimego prognozowana jest na 7,07 mln ton, czyli o 18,5% mniej niż w ubiegłym sezonie, a jęczmienia jarego na 1,8 mln ton, czyli o 5,3% powyżej wyników zeszłorocznej produkcji. Zrewidowano także przewidywaną wysokość zbiorów rzepaku. Tegoroczna produkcja rzepaku oceniana jest na 4,4 mln ton, tj. o 22,6% mniej w porównaniu z ubiegłym sezonem i o 5,1% poniżej kwietniowych prognoz. Sytuacja w Niemczech nadal jednak nie jest dramatyczna, a ostatnie opady deszczu powinny dać podstawy do nieco większego optymizmu.
Pogarsza się kondycja upraw zbóż we Francji. Prognozy tegorocznych zbiorów zostały już skorygowane w dół. Według Strategie Grains, tegoroczne zbiory pszenicy wyniosą mniej niż 35 mln ton wobec wcześniejszych prognoz w wysokości 36 mln ton i 35,6 mln ton zebranych w ubiegłym sezonie. Znacznie większych cięć w prognozach dokonał francuski Agritel. Zbiory pszenicy są oceniane na 31,7 mln ton, czyli o 11,5% mniej w porównaniu z poprzednim sezonem.
Francja jest największym unijnym producentem i eksporterem zbóż. Spadek produkcji w tym kraju nie pozostanie obojętny dla całego wspólnotowego rynku zbożowego. Niemniej jednak nadal obecne prognozy należy uznać za nie najgorsze. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i już za kilka dni możemy znowu usłyszeć o kolejnej korekcie prognoz.
 
 
Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters
 
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand