Odwrócenie tendencji spadkowej pogłowia trzody chlewnej nastąpi najwcześniej w 2012 roku - uważa Michał Koleśnikow, analityk Banku BGŻ. Jego zdaniem, 3-5 lat potrwa odbudowanie stanu pogłowia trzody do poziomów sprzed kilku lat.
 
- Wydaje mi się, że stan pogłowia trzody w Polsce nie wróci do dawnych poziomów około 19 mln sztuk w najbliższych 3-5 latach. Raczej można się spodziewać powolnego procesu odbudowy pogłowia trwającego latami, a po drodze czeka nas jeszcze prawdopodobnie kilka świńskich górek i dołków - mówi Koleśnikow w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.
Analityk przypomniał, że w marcu 2009 roku pogłowie liczyło w Polsce zaledwie 13,2 mln sztuk tuczników.
Niedawno GUS podał dane o pogłowiu trzody chlewnej według stanu na koniec marca tego roku. Dane okazały się zaskakująco niskie. Według GUS pogłowie wyniosło zaledwie 13,1 mln sztuk.
Pomimo wciąż trwającej tendencji spadkowej, Michał Koleśnikow ocenia, że Polska ma potencjał produkcji trzody.
- Polska jest krajem, który ma możliwości produkcji trzody, posiada dużo ziemi i potencjał do produkcji zbóż paszowych. Ale sektor żywca wieprzowego jest w dużej części nieefektywny i nie jest w stanie skutecznie konkurować z Zachodem - mówi Michał Koleśnikow.

Źródło: www.portalspzywczy.p

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand