Informacja z dnia 2.06.2011 r. ws. wystąpienia klasycznego pomoru świń na terytorium Litwy.
Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż w dniu 1 czerwca 2011r. został poinformowany przez Komisję Europejską o potwierdzeniu wystąpienia klasycznego pomoru świń (CSF) w gospodarstwie utrzymującym 15 919 świń, które znajduje się w powiecie Jonava, w regionie kowieńskim, w odległości około 100 km od granicy z Polską.
Według deklaracji litewskich władz weterynaryjnych nie przemieszczano zwierząt z tego gospodarstwa do żadnego z państw członkowskich UE.
Litewskie władze weterynaryjne zadeklarowały, iż wprowadziły środki zgodnie z dyrektywą Rady 2001/89/WE w sprawie wspólnotowych środków zwalczania klasycznego pomoru świń, w tym wstrzymały przemieszczenia świń na całym terytorium Litwy, wprowadziły badania kliniczne i laboratoryjne oraz nadzór w fermach trzody chlewnej na terenie całego kraju oraz poleciły pobieranie próbek do badań od upolowanych lub martwo znalezionych dzików. W dniu wczorajszym w zakażonym gospodarstwie rozpoczęto wybijanie zwierząt.
Ostatni przypadek klasycznego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został odnotowany w 1994 roku. Choroba ta stanowi zagrożenie wyłącznie dla świń domowych, świń dzikich oraz dzików. Nie przenosi się ona na ludzi oraz inne gatunki zwierząt.
W związku z powyższą sytuacją, Główny Lekarz Weterynarii polecił tymczasowe wstrzymanie wywozu świń na terytorium Litwy do odwołania, a także kontrolę pojazdów przewożących trzodę chlewną w zakresie dokumentów świadczących o przeprowadzanej dezynfekcji oraz wzmożony nadzór i przeprowadzanie każdorazowo kontroli ewentualnych transportów żywych świń oraz świeżego mięsa wieprzowego przywożonych do Polski z terytorium Litwy w celu zabezpieczenia kraju przed przeniknięciem ww. choroby zakaźnej.
Jednocześnie powiadomiono Straż Graniczną, Policję oraz Służbę Celną o konieczności przekazywania informacji na temat zatrzymanych transportów oraz wszelkich nieprawidłowości do właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii.
 
Źródło: www.minrol.gov.pl
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand