W dn. 1 czerwca br. w centralnej części Litwy wykryto klasyczny pomór świń. Ognisko choroby zarejestrowano na fermie liczącej 15 919 szt. trzody w gminie rejonowej Janów w okręgu kowieńskim, ok. 100 km od granicy z Polską. Chorobę zgłoszono do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), Litwa powiadomiła również Komisję Europejską i najważniejszych partnerów handlowych, w tym Polskę, Łotwę, Estonię i Rosję. Według deklaracji litewskich władz weterynaryjnych, z zakażonego gospodarstwa nie przemieszczano trzody do żadnego z państw członkowskich UE. Litewskie władze weterynaryjne poinformowały o wprowadzeniu środków zaradczych zgodnie z dyrektywą Rady 2001/89/WE w sprawie wspólnotowych środków zwalczania klasycznego pomoru świń, m.in. wstrzymano przemieszczanie trzody chlewnej na całym terytorium kraju, w tym również eksport i import. Rozpoczęto również ubój całego stada z zakażonego gospodarstwa. Klasyczny pomór świń jest wysoce zakaźny, o śmiertelności 80-100%, atakuje wyłącznie świnie domowe, dziki oraz świnie afrykańskie. Choroba nie przenosi się ani na ludzi, ani na inne gatunki zwierząt. Ostatni przypadek pomoru świń zanotowano na Litwie w 2009 r., a w Polsce w 1994 r. W związku z zaistniałą sytuacją, Główny Lekarz Weterynarii polecił tymczasowe wstrzymanie wywozu świń na Litwę aż do odwołania, a także kontrolę pojazdów przewożących trzodę chlewną i ewentualnych transportów żywca i świeżego mięsa wieprzowego z Litwy do Polski.
W 2010 r. Litwa wyeksportowała ok. 442 tys. szt. żywca trzody, w tym ponad połowę do Rosji, a do Polski 87 tys. szt. W I kwartale br. z Litwy do Polski sprowadzono 28 tys. szt. prosiąt i warchlaków o wartości 1,3 mln EUR – o 15% więcej ilościowo i o 7% więcej wartościowo w porównaniu z I kwartałem 2010 r. W pierwszych trzech miesiącach br. z Polski wywieziono na Litwę ok. 8 tys. szt. tuczników o wartości 1,2 mln EUR. Było to o 55% więcej pod względem wolumenu i o 74% więcej wartościowo niż przed rokiem.
 
 
Źródło: FAMMU/FAPA na podst. GIW, OIE, ThePigSite z dn. 02.06.2011, dane handlowe Ministerstwa Finansów, obliczenia własne
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand