Ostatni raport FAO potwierdza prognozy rekordowych zbiorów zbóż na świecie w bieżącym sezonie. Światowa produkcja zbożowa została oszacowana na 2323 mln ton, nieznacznie tylko poniżej październikowych prognoz. Oznacza to 3,5% wzrost globalnej produkcji zbóż w stosunku do ubiegłego sezonu. FAO ocenia, że taki poziom zbiorów powinien być wystarczający do pokrycia zwiększonego zużycia i pozwolić na umiarkowane odbudowywanie światowych zapasów.

W bieżącym sezonie odnotowano przede wszystkim znaczny wzrost produkcji pszenicy – o 6,5% w skali świata, nieznacznie obniżono natomiast prognozę zbiorów kukurydzy, ze względu na negatywne korekty dokonane dla USA i pogorszenie prognoz zbiorów ryżu w Indonezji.

FAO przewiduje wzrost zużycia zbóż – o 1,8% w stosunku do poprzedniego sezonu – do 2310 mln ton. Należy podkreślić przy tym znaczący (8%) wzrost zużycia pszenicy na pasze ze względu na konkurencyjność cenową w porównaniu do kukurydzy.

Zapasy końcowe zbóż zostały podniesione o blisko 5 mln ton do 511 mln ton. Oznacza to wzrost zapasów zbożowych na koniec sezonu 2011/’12 o 10 mln ton w porównaniu z poprzednim sezonem.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters, FAO

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand