W nadchodzącym sezonie Rosja spodziewa się wzrostu produkcji zbóż. To umożliwi utrzymanie wysokiego poziomu eksportu. Jak na razie Rosja kontynuuje dostawy zbóż do Iranu i tak będzie do czasu ewentualnego podjęcia decyzji przez rząd o zakazie eksportu.

Pomimo ostrych mrozów odnotowanych w ostatnim okresie uprawy ozimin ucierpiały w niewielkim stopniu – poinformował rosyjski związek producentów zbóż. Według przewodniczącego związku, straty mrozowe odnotowano w przypadku około 1,0 -1,5 mln ha upraw ozimych z ok. 16 mln ha zasiewów ogółem. Straty są jak na razie mniejsze niż zazwyczaj, więc nie będą miały większego wpływu na wysokość eksportu.

Według związkowców, całkowity eksport zbóż z Rosji w bieżącym sezonie wyniesie 25 mln ton, w tym pszenicy – 22 mln ton. Jak na razie Rosja nie planuje wprowadzenia obostrzeń w eksporcie w postaci wcześniej rozważanych ceł wywozowych. Dotychczasowy eksport szacowany jest na ok. 20 mln ton, a przewidywane zapasy na koniec sezonu 15-18 mln ton.

Rosja kontynuuje eksport do Iranu. Dostawy będą realizowane, aż do ewentualnego zakazania ich przez rząd. W zeszłym tygodniu Irańczycy zakupili blisko 0,5 mln ton rosyjskiej pszenicy. Trwają rozmowy o kolejnych dostawach. Rozliczenia mogą być dokonywane w rublach. Łącznie eksport w tym kierunku może osiągnąć 1 mln ton.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand