Według francuskiego biura rolnego FranceAgriMer, tegoroczna produkcja pszenicy miękkiej we Francji będzie przekroczy 36,5 mln ton, więcej w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznych zbiorów w wysokości 34 mln ton. Przeciętne plony oceniane są na 7,5 ton/ha, znacząco powyżej średniej z ostatnich pięciu sezonów wynoszącej 7,1 t/ha. Poprzednia prognoza FranceAgriMer była mniej optymistyczna – 35,9 mln ton. Obecna jest bardziej zbliżona do oficjalnych prognoz formułowanych przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa – 36,7 mln ton.

Dobrze wygląda też jakość ziarna pszenicy – oceniana na zadowalającą. Przeważnie zawartość białka mieści się w przedziale od 11 do 15%. Ciężar właściwy średnio wynosi powyżej 76-77 kg na hektolitr.

Nadal pozostają pewne obawy co do parametrów jakościowych pszenicy z północnego rejonu kraju - dotyczą one przede wszystkim liczby opadania Hagberga.

Francja odnotowała również bardzo wysokie zbiory jęczmienia. Tegoroczna produkcja w wysokości 11,5 mln ton jest o 30% wyższa niż w poprzednim sezonie, w tym 6,9 mln ton stanowi jęczmień ozimy, a ponad 4,5 mln ton jęczmień jary.

Zbiory durum są oceniane na około 2,3 mln ton, także więcej niż w 2011 r. (2 mln ton). Przeciętne plonowanie tego gatunku szacowane jest na 5,3 ton z hektara.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand