Kluczowi producenci zbóż na świecie powinni skoordynować swoje polityki w ramach G-20, a produkcja biopaliw z żywnościowych surowców roślinnych powinna zostać zawieszona - ocenił francuski minister rolnictwa Stephen Le Foll.

Wysokie ceny zbóż zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu krajów rozwijających się, a ich skutki są widoczne w całym łańcuchu żywnościowym. Francuski minister rolnictwa uważa za konieczne pilne zwołanie przewidzianego w takiej sytuacji posiedzenia krajów G-20 w formie tzw. „rapid response forum”, w celu zapobieżenia panicznym zakupom, niekontrolowanej spekulacji i potwierdzeniu zobowiązań do niestosowania restrykcji w eksporcie zbóż. Spotkanie zostało zaplanowane na połowę października br.

W planie działań postawiono znak zapytania w kwestii stosowania obligatoryjnych mandatów w produkcji biopaliw z wyraźnym wskazaniem na USA. Kolejnym działaniem proponowanym przez Francję jest utworzenie zapasów żywnościowych na cele kryzysowe. FAO popiera koncepcję Francji w tej kwestii. Według da Silva, potrzebna jest koordynacja działań pomiędzy krajami. Szef FAO uważa, ze obecne wysokie ceny zbóż zachęcą producentów do zwiększania produkcji. Stąd można przypuszczać, że w kolejnym sezonie odnotujemy bardzo dobre zbiory. Jeśli tak się stanie, to będzie to dobry moment do utworzenia rezerw strategicznych. Francja nie precyzuje jednak w jaki sposób i kiedy koncepcja zapasów strategicznych żywności miałaby zostać wcielona w życie. Trzeba przy tym podkreślić sceptyczne podejście do tego pomysłu reprezentowane przez wielu analityków. Uważają oni, że zapasy strategiczne, mające zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w skali globu, będą przede wszystkim kosztownym przedsięwzięciem, m.in. ze względu na konieczność dokonywania rotacji.

Ponadto Paryż zamierza doprowadzić do przyjęcia regulacji przeciwdziałającej spekulacjom surowcami rolniczymi w obrocie giełdowym.

Francja planuje również szereg działań na rynku krajowym. Kraj zamierza zainwestować 1 mld euro w budowę silosów zbożowych o pojemności 5 mln ton zbóż. Poza tym Francja ma zwiększyć produkcję roślin wysokobiałkowych. Rząd przewiduje także pomoc dla rolników znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na rosnące koszty produkcji. Rozważane są również zmiany w systemie podatków rolniczych, tak aby zwiększyć dochody producentów rolnych. Ponadto, wsparcie biopaliw pierwszej generacji ma być progresywnie znoszone w okresie od 2014 do 2016 roku.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand