Rosja konsekwentnie dementuje pogłoski o ewentualności zastosowania restrykcji w eksporcie zbóż. Wydaje się, że kraj chce w dalszym ciągu korzystać z wyjątkowo atrakcyjnych cen, jakie są obecnie odnotowywane w eksporcie.

Analitycy SovEcon przewidują, że po wstrzymaniu dostaw pszenicy z Ukrainy, pozycja Rosji jako dostawcy ziarna na niektóre rynki zbytu jeszcze się umocni. Chodzi przede wszystkim o takie kraje jak Armenia, Azerbejdżan, Gruzja oraz Syria. Niewielkie ilości w dalszym ciągu będą sprzedawane również do następujących odbiorców: Turcja, Liban, Izrael i Albania.

Według SovEcon, do końca listopada br. rosyjski eksport zbóż osiągnie około 12 mln ton. W listopadzie br. sprzedaż zbóż jest przewidywana w wysokości 1,2 - 1,5 mln ton (w tym mąka w ekwiwalencie ziarna). Jest to sporo mniej w porównaniu z październikowym wynikiem eksportu w wysokości 2,4 - 2,5 mln ton i wrześniowym – w wysokości 3,27 mln ton.

Rosyjski eksport pszenicy w okresie od lipca do końca października br. szacowany jest na 8,2 -8,3 mln ton, w tym w samym tylko październiku – 1,6 - 1,7 mln ton. We wrześniu Rosja wyeksportowała natomiast 2,44 mln ton pszenicy.

We wrześniu Rosja rozpoczęła eksport kukurydzy - sprzedaż wyniosła 171 tys. ton (wrzesień) i 270 tys. ton (październik).

Sprzedaż jęczmienia we wrześniu br. wyniosła 500 tys. ton, a w październiku było to w przedziale od 350 tys. ton do 370 tys. ton.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand