Według FAO, w sezonie 2012/13 szacowane zbiory zbóż na świecie są o 2,7% niższe niż sezon wcześniej, w wysokości 2,284 mld ton. Jest to skutek suszy odnotowanej w kilku kluczowych rejonach upraw zbożowych. Najgorsza od ponad półwiecza susza w USA zdziesiątkowała uprawy kukurydzy i soi. Z kolei na kontynencie europejskim w wyniku suszy ucierpiały uprawy zbożowe na południu i wschodzie - przede wszystkim uprawy kukurydzy. Susza była także dotkliwa w niektórych obszarach Azji. W krajach zaliczanych do basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina, Kazachstan) tegoroczna produkcja zbożowa jest znacząco niższa w porównaniu z poprzednim sezonem. Ten zbieg niekorzystnych warunków pogodowych, występujących nie w jednym, a w kilku jednocześnie obszarach globu, spowoduje znaczne napięcie światowego bilansu zbożowego. Produkcja zbóż na świecie w sezonie Zbiory pszenicy na świecie szacowane są przez FAO na 661,2 mln ton, co oznacza znaczący spadek wobec 699,4 mln ton sezon wcześniej (o 5,5% sezon do sezonu). Mniej będzie również zbóż paszowych. Produkcja tej grupy zbóż oceniana jest na 1136,9 mln ton w porównaniu do 1165,9 mln ton sezon wcześniej – spadek o 2,5% w porównaniu z poprzednim sezonem.

Natomiast wzrost produkcji odnotowany zostanie w przypadku ryżu. Zbiory tego gatunku na świecie szacowane są na 485,9 mln ton, tj. o 0,7% więcej niż sezon wcześniej.

Znaczne napięcie bilansu wystąpi w przypadku pszenicy, zwłaszcza, że w krajach półkuli południowej produkcja będzie niższa niż się wcześniej spodziewano.

Generalnie w większości krajów zaliczanych do grona najważniejszych eksporterów pszenicy produkcja będzie niższa niż sezon wcześniej. Wyjątkiem są dwa kraje: Stany Zjednoczone, które odnotowały bardzo dobry wynik produkcji – 61,8 mln ton wobec 54,4 mln ton w poprzednim sezonie - oraz Kanada – zbiory pszenicy są szacowane na 26,7 mln ton wobec 25,3 mln ton w zeszłym sezonie.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters, FAO

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand