Proponowany przez H. Rompuya budżet na Wspólną Politykę Rolną w okresie od 2014 do 2020 roku ma się zmniejszyć o 21,5 mld euro w porównaniu do propozycji KE, w tym cięcia środków dla I filara (wsparcie bezpośrednie) mają wynieść 13,2 mld euro, a dla II filara (rozwój obszarów wiejskich) – 8,3 mld euro.

Ponad połowa krajów członkowskich popiera propozycję KE dotyczącą zamrożenia w ujęciu nominalnym wysokości funduszy przeznaczonych na WPR w kolejnej perspektywie finansowej, pomimo, iż w ujęciu realnym oznaczałoby to 12% spadek płatności bezpośrednich.

Nowy projekt budżetu pozostaje przy uwarunkowaniu wypłaty 30% płatności bezpośrednich od spełniania kryteriów ekologicznych (zazielenianie), jednak ze wskazaniem na konieczność pewnej elastyczności dla krajów członkowskich w wyborze kryteriów i z zaleceniem uniknięcia niepotrzebnych obciążeń administracyjnych.

Jak na razie większość krajów członkowskich oraz Parlament Europejski popiera projekt Komisji. Końcowy kształt perspektywy finansowej będzie przedmiotem negocjacji na szczycie w dniach 22 i 23 listopada br. Po czym PE musi wyrazić swoją zgodę na kompromisowy projekt.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand