Na giełdzie Matif w Paryżu w ciągu tygodnia rzepak w kontrakcie lutowym nieznacznie umocnił wartość o 0,1% w kontrakcie lutowym do 447,5 Euro/t (wobec 446,3 Euro/t przed dwoma tygodniami) opierając się trendowi soi. Należy jednak podkreślić, że od początku grudnia zeszłego roku lutowy kontrakt staniał aż o około 35 Euro/t. Do redukcji przyczynił się zniżkowy tren dla soi zapoczątkowany na początku grudnia optymistycznymi prognozami zbiorów oleistych na świecie w bieżącym sezonie. Kierunek zmian wyznaczać będzie z jednej strony popyt na rzepak w Unii, a z drugiej strony ewentualne redukcje zbiorów w Ameryce Płd., które mogą umacniać wartość soi. W Rotterdamie surowce oleiste wykazywały zróżnicowane trendy, ale oleje podrożały. Tymczasem śruty staniały w odpowiedzi na trend śruty sojowej w Chicago.

W Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na styczeń’2013 roku przez tydzień umocniła się o 2,2% do 604,3 CAD/t.

W ciągu tygodnia kontrakt na soję z realizacją na styczeń staniał o 1,1% do 515,5 USD/t (przed 2 tyg. kosztował 517,6 USD/t). Do zniżek przyczyniły się najnowsze informacje o materializacji rekordowych zbiorów soi w Brazylii, bowiem prognozy zwiększono o 1 mln ton do 83 mln ton wobec 66,5 mln ton rok wcześniej (wg attache USDA w Brazylii). Soja staniała do poziomu najniższego od 6 tygodni również ze względu na anulowanie zamówień na amerykańską soję przez Chiny.

Ostatnie 2 tygodnie przyniosły w Chicago kontynuację spadków notowań pszenicy oraz kukurydzy. W Europie na giełdzie Matiff pszenica podążała za trendem za Oceanem przy osłabieniu Euro względem dolara. Jedynie styczniowy kontrakt podrożał o 1,5%.

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand