Początek stycznia przyniósł w większości kontynuację spadkowych tendencji cen zbóż na giełdach, które zarysowały się w grudniu ubiegłego roku. Przez ostatni tydzień notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie – marcowy – ma paryskiej giełdzie obniżyły się o 2,1% dochodząc do 248,3 EUR/tonę. Taniała także kukurydza – tygodniowy spadek wyniósł 0,7% do 236 EUR/tonę.

Analitycy tłumaczą obecne spadki notowań pszenicy na Matif przede wszystkim umocnieniem się euro w stosunku do dolara amerykańskiego, co wpływa na obniżenie konkurencyjności unijnej oferty w eksporcie. Generalnie jednak w bieżącym sezonie unijny eksport pszenicy miękkiej jest wysoki. Dotychczasowy wywóz tego gatunku przekroczył już 10 mln ton, tj. o 34% powyżej poziomu sprzedaży w tym samym okresie sezon wcześniej. Unia intensyfikuje też import

kukurydzy. W rozpatrywanym okresie unijny przywóz tego gatunku osiągnął 5,6 mln ton wobec 2,7 mln ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu handlowego. W tym tygodniu zniżkowały także notowania pszenicy na CBoT. Przez ostatni tydzień pszenica w kontrakcie marcowym potaniała o 1,5% do 273,6 USD/tonę. Niewielkie wzrosty cen odnotowano natomiast w przypadku kukurydzy - w najbliższym kontrakcie – marcowy – wzrosły one o 1,4% do 275,1 USD/tonę.

Spadki notowań pszenicy na CBoT mogły częściowo wynikać ze stosunkowo słabego zainteresowania amerykańską pszenicą w pierwszych tygodniu stycznia br. Podczas ostatniego przetargu egipski GASC zakupił jej tylko niewielką ilość.Niemniej jednak niewiele czynników przemawia za znaczniejszym pogłębianiem się tendencji zniżkowej cen zbóż w najbliższym czasie. Po pierwsze perspektywy w eksporcie są dobre, po zmniejszeniu znaczenia dostawców z rejonu Morza Czarnego. Po drugie, w dalszym ciągu sytuacja pogodowa w USA, pomimo spodziewanej poprawy w niektórych rejonach (opady deszczu w stanach Arkansas, Luizjana, wschodnim Teksasie i Oklahomie), nie jest najlepsza. Pojawiają się bowiem pewne obawy o wystąpienie strat mrozowych w uprawach pszenicy ozimej. Po trzecie, z początkiem 2013 roku Stany nieznacznie zwiększają produkcję bioetanolu. Według USDA, w tygodniu kończącym się 4 stycznia br. dzienna produkcja tego biopaliwa wynosiła 826 tys. baryłek dziennie, tj. o 2,4% więcej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Tygodniowa produkcja bioetanolu wyniosła (w I tygodniu stycznia) 5,78 mln baryłek, co przekładało się na zużycie kukurydzy w wysokości 86,7 mln buszli wobec 84,7 mln buszli tydzień wcześniej.

W nieco dalszej perspektywie sytuacja na rynku zbóż powinna się jednak normalizować. Prognozy globalnych zbiorów zbóż w sezonie 2013/14 są co najmniej dobre, dzięki spodziewanemu wzrostowi areału, co przy założeniu normalnego przebiegu warunków pogodowych powinno znacznie poprawić światowy bilans zbożowy w nadchodzącym sezonie i wpłynąć na wyraźniejsze spadki cen.

 

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand