Na początku lutego br. zapasy pszenicy na Ukrainie obniżyły się do 4,7 mln ton z 6,5 mln ton odnotowywanych na dzień 1 grudnia ub.r – poinformowały ukraińskie służby statystyczne. Nie podano stanu zapasów w styczniu br. Szacunki te nie do końca zgadzają się z danymi podawanymi przez Ministerstwo Rolnictwa. Te wskazują na całkowite zapasy pszenicy na początku bieżącego roku w wysokości 8,4 mln ton, w tym 5,8 mln ton pszenicy paszowej. Prawdopodobnie dane prezentowane przez ukraińskie służby statystyczne nie uwzględniają ziarna zmagazynowanego w drobnych gospodarstwach rolnych.

Lepiej wygląda stan zapasów zbóż paszowych. Na początku lutego br. zapasy jęczmienia zgromadzone w gospodarstwach średnich i dużych zostały oszacowane na 1,5 mln ton, a kukurydzy na 8,2 mln ton.

Wyjątkowo niski poziom zapasów pszenicy to skutek nieurodzaju tego gatunku. Ubiegłoroczna produkcja wyniosła zaledwie 15,7 mln ton. Ukraina formalnie nie wprowadziła restrykcji w eksporcie pszenicy, chociaż były takie zamiary. Rząd prowadził jednak rozmowy z handlowcami zmierzające do znacznego ograniczenia wywozu. Teraz ministerstwo ostrzega, że nadmierny eksport pszenicy może zagrozić krajowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

Konsumpcja wewnętrzna zbóż na Ukrainie jest szacowana na 26 mln ton, w tym 12 mln ton pszenicy. Zeszłoroczne zbiory ziarna ogółem wyniosły ok. 46,2 mln ton wobec 56,7 mln ton w poprzednim sezonie.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand