W tym tygodniu notowania zbóż na giełdach po raz kolejny zniżkowały. Pszenica w najbliższym kontrakcie (marcowy) na Matif potaniała o 4% do 238,3 EUR/tonę, a kukurydza (kontrakt czerwcowy) – o 3,6% do 219 EUR/tonę. Spadki miały miejsce także na CBoT. Tutaj notowania pszenicy w kontrakcie marcowym przez tydzień spadły o 3% dochodząc do 252,3 USD/tonę, a kukurydzy – o 1,1% do 280,1 USD/tonę.

Obecne zniżki cen to prawdopodobnie przede wszystkim odzwierciedlenie optymistycznych prognoz zbiorów, zwłaszcza pszenicy, w nadchodzącym sezonie. Według niektórych analityków, w sezonie 2013/14 światowa produkcja pszenicy może być rekordowa. Na podkreślenie zasługuje fakt spodziewanego wzrostu areału i plonowania w krajach zaliczanych do kluczowych dostawców pszenicy. Znaczny wzrost produkcji odnotują kraje basenu Morza Czarnego. Większych zbiorów spodziewa się Unia Europejska (o około 6% rok do roku). Dobre informacje napływają też z USA, gdzie ostatnio odnotowano poprawę warunków pogodowych dla upraw ozimej pszenicy oraz z Australii, która spodziewa się ponadprzeciętnych wyników produkcji w nadchodzącym sezonie.

W przypadku kukurydzy do spadków przyczyniają się przede wszystkim utrzymujące się szacunki bardzo dobrych zbiorów tego gatunku w krajach Ameryki Południowej – Argentyna, Brazylia. Także prognozy zbiorów w skali świata w nadchodzącym sezonie są optymistyczne.

Jeśli więc obecne dobre prognozy zostaną zrealizowane, to w sezonie 2013/14 globalny bilans zbóż (w tym także unijny) będzie mniej napięty niż obecnie. Powinno to umożliwić przynajmniej częściowe odbudowanie nadwątlonych zapasów oraz wpłynąć na spadek cen w kolejnym sezonie.

 

 

Źródło: Komentarz ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand