W tym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie obniżyły się o 1,4% dochodząc do 241,5 EUR/tonę, a kukurydzy w kontrakcie czerwcowym – o 2,2% do 215,5 EUR/tonę. Prawdopodobnie na stopniowe utrwalanie się tendencji spadkowych wpływają dobre perspektywy tegorocznych zbiorów zbóż zarówno globalne, jak i w samej Unii. Korzystne warunki pogodowe w UE, pomimo spóźnionej mocno wiosny, dają podstawy do formułowania optymistycznych prognoz. Kukurydza i pszenica miękka to dwa gatunki, których zbiory mają się znacząco zwiększyć w porównaniu do poprzedniego sezonu handlowego. Według kwietniowych prognoz Strategie Grains, w nadchodzącym sezonie unijna produkcja kukurydzy wyniesie 66,5 mln ton (z uwzględnieniem Chorwacji), co oznacza kilkunastoprocentowy wzrost produkcji r/r. Z kolei zbiory pszenicy zwyczajnej przewidywane są w wysokości 131,1 mln ton, tj. o 5% więcej niż przed rokiem.

Notowania pszenicy i kukurydzy na amerykańskiej giełdzie CBoT nie wykazywały większych wahań w stosunku do poziomu cen z poprzedniego tygodnia. Pszenica w kontrakcie majowym potaniała nieznacznie – o 0,2% do 257,7 USD/tonę, natomiast kukurydza – podrożała o 0,1% do 254 USD/tonę. Obecne warunki pogodowe dla upraw zbożowych w USA są zróżnicowane, co jest podstawą do pewnej dozy niepokoju o ostateczny wynik tegorocznych zbiorów. Pomimo generalnie nie najgorszych prognoz, nie do końca sprzyjające warunki pogodowe w niektórych rejonach kraju – a zwłaszcza w pasie kukurydzy – znacznie opóźniły planowane zasiewy. Tempo prac ma teraz przyspieszyć wraz z poprawą pogody.

Poza tym w tym tygodniu do utrzymywania się notowań kukurydzy na wysokim poziomie przyczynić się mógł również większy popyt na ten gatunek ze strony Chin. Według danych USDA, w kończącym się tygodniu Chiny zakupiły 540 tys. ton amerykańskiej kukurydzy.

Z kolei w pasie upraw pszenicy HRW w drugiej połowie tygodnia odnotowano przymrozki, które wzmogły obawy o kondycję upraw. Prawdopodobnie epizod zimna nie spowodował jednak zbyt rozległych strat. USDA oszacowało, że 35% zasiewów HRW jest obecnie w dobrej i bardzo dobrej kondycji, mniej w porównaniu do oceny z poprzedniego tygodnia w wysokości 36% oraz znacznie poniżej wyniku z analogicznego okresu rok wcześniej – w wysokości 63%.

 

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand