W sezonie 2013/14 Hiszpania może zostać zmuszona do większego importu zbóż, ze względu na gorsze wyniki produkcji zbóż ozimych. Według ostatnich ustaleń, tegoroczne zbiory ozimej pszenicy i jęczmienia w Hiszpanii będą znacząco niższe niż we wstępnych prognozach. Oznacza to, że kraj będzie potrzebował większej ilości ziarna zbóż z importu w nadchodzącym sezonie handlowym.

Według organizacji rolników Asaja, całkowita produkcja zbóż ozimych wyniesie 14 mln ton, mniej niż w oficjalnej prognozie Ministerstwa Rolnictwa w wysokości 15 mln ton.  Największe spadki produkcji spodziewane są w prowincjach Estremadura i Andaluzja, a także Cadiz. Natomiast prognozy dla północnej części kraju są w dalszym ciągu optymistyczne. Wiosenne deszcze w tych rejonach spowodowały rozwój chorób i chwastów, a zbyt mokre gleby uniemożliwiły zastosowanie fungicydów i nawozów.

Lepiej wygląda sytuacja w prowincjach Castile i Leon, będących największymi rejonami upraw pszenicy miękkiej w kraju. Niemniej jednak niedostatek ciepła i rozpowszechnienie chorób pogarszają perspektywy zbiorów na tych obszarach. Spodziewane są opóźnienia zbiorów o około miesiąc.

Tegoroczne zbiory jęczmienia w Hiszpanii są prognozowane w wysokości 6,8 mln ton, pszenicy miękkiej – 5 mln ton, a durum – 800 tys. ton. Jest to mniej w porównaniu z oficjalnymi prognozami wynoszącymi odpowiednio 7,02 mln ton, 5,6 mln ton oraz 970,4 tys. ton.

Średnia konsumpcja zbóż w Hiszpanii wynosi od 28 do 30 mln ton, z czego około dwie trzecie pochodzi z rodzimej produkcji. Reszta sprowadzana jest z zagranicy. W 2012 roku Hiszpania sprowadziła największe ilości pszenicy z Ukrainy (1,31 mln ton), co daje 66% w całości zakupów, wynoszących 4,93 mln ton. Na drugiej pozycji wśród dostawców znalazła się Bułgaria (682,9 tys. ton), a na trzeciej – Francja (622,24 tys. ton).

W zeszłym roku hiszpański import jęczmienia wyniósł zaledwie 271,366 tys. ton wobec około 1 mln ton w 2011 roku. Największym dostawcą tego gatunku była Francja – 143,25 tys. ton. Wśród kluczowych dostawców znalazły się jeszcze Wielka Brytania (79,926 tys. ton) oraz Dania (20,615 tys. ton).

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand