Po ulewnych deszczach Chiny będą potrzebowały większych ilości wysoko jakościowej pszenicy z importu. Ocenia się, że nadmierne opady odnotowane w zeszłym miesiącu spowodowały straty w uprawach pszenicy, szacowane na ok. 10 mln ton. Stanowi to mniej więcej 8% rocznej produkcji pszenicy w tym kraju. Spowoduje to zwiększenie popytu importowego na pszenicę wysokiej jakości, a co za tym idzie może się przyczyniać do okresowego wzrostu jej cen. Podaż wysokiej jakości pszenicy może być zmniejszona.

Zbyt obfite opady deszczu spowodowały straty w uprawach pszenicy w części prowincji Henan i Jiangsu – poinformowali analitycy z Beijng Orient Agri-Business Consultant Co. Prowincja Henan jest największym obszarem upraw pszenicy w Chinach, o rocznej, średniej produkcji wynoszącej 31 mln ton, natomiast prowincja Jiangsu dostarcza około 11 mln ton tego gatunku w skali roku.

Przewiduje się, że zwiększony popyt importowy ze strony rynku chińskiego może spowodować wzrosty cen pszenicy wysoko jakościowej na giełdzie w Minneapolis oraz pszenicy HRW w Kansas. (KBoT). Mogą też nieznacznie wzrosnąć ceny SRW. (Póki co nie zostały one jednak odnotowane).

Analitycy uważają, że obecnie perspektywy cenowe na rynku pszenicy wyglądają bardziej „zwyżkowo” niż do tej pory. Problemem może być przede wszystkim pszenica wysokiej jakości. Dostępność ziarna wyższych klas może być mniejsza niż się spodziewano we wcześniejszych prognozach ze względu na obecne nie najlepsze warunki pogodowe w USA oraz w UE.

Obecne oficjalne prognozy wskazują na produkcję pszenicy w Chinach w wysokości 120,63 mln ton. W czerwcowym raporcie USDA prognozował chiński import pszenicy w sezonie 2013/14 na 3,5 mln ton, jednak już teraz wiadomo, że będzie on znacznie wyższy. Według danych Amerykańskiego Departamentu Rolnego, w okresie ostatnich trzech miesięcy Chiny agresywnie sprowadzały amerykańską pszenicę. Łącznie w rozpatrywanym okresie zakupiły jej około 1,5 mln ton. Niewykluczone, że Chiny będą też sięgać częściej po dostawy pszenicy z Francji, gdyż obecnie jest ona bardziej korzystna cenowe niż amerykańska. Ostatnio Chińczycy zakupili około 200 tys. ton francuskiego ziarna z dostawami w sierpniu, wrześniu i październiku. Francuska pszenica miękka kosztuje obecnie około 265 USD/tonę (fob, z dostawą w sierpniu) podczas gdy ceny amerykańskiej pszenicy na tej samej bazie kształtują się w przedziale od 275 do 280 USD/tonę.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand