Epizody mrozu oraz zbyt obfite deszcze podczas zbiorów doprowadziły do dużych strat w uprawach pszenicy w Chinach. W rezultacie w nadchodzącym sezonie kraj może wysunąć się na pierwsza pozycję w światowym imporcie tego gatunku, deplasując Egipt, który zazwyczaj wiedzie prym wśród krajów kupujących pszenicę.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że skala strat w uprawach pszenicy jest większa niż we wstępnych szacunkach. Na podstawie ostatnich sondaży przeprowadzonych wśród chińskich rolników oraz oszacowań analityków w północnej części kraju ok. 16% zebranego ziarna (nawet 20 mln ton) nie nadaje się na cele konsumpcyjne.

Spodziewany większy import wysokiej jakości pszenicy przez Chiny może być czynnikiem wspierającym ceny.

W lipcowym raporcie USDA podwyższyło prognozę chińskiego importu pszenicy w sezonie 2013/14 do 8,5 mln ton z wcześniejszych 3,2 mln ton. Jednak wielu handlowców i analityków reprezentuje pogląd, że skala tych zakupów może być wyższa – i przekroczyć nawet około 10 mln ton. Tym samym chiński import pszenicy ma szansę przewyższyć zakupy dokonane przez Egipt, które oceniane są w tym sezonie na około 9 mln ton. Chiny już zarezerwowały około 3 mln ton pszenicy.

Zwiększone zapotrzebowanie na pszenicę konsumpcyjną ze strony chińskiego rynku nie będzie dotyczyło segmentu paszowego.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand