Niemieckie zbiory pszenicy miękkiej w 2013 r. są prognozowane na 24,07 mln ton, czyli o 7,5% więcej w porównaniu do 22,38 mln ton zebranych w 2012 roku. Jest to „najświeższa” prognoza niemieckiego stowarzyszenia spółdzielni rolniczych. Stowarzyszenie przewiduje także bardzo dobre zbiory rzepaku – w wysokości 5,58 mln ton, tj. o 16,2% więcej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem wynoszącym 4,8 mln ton. W czerwcowej prognozie niemiecka produkcja rzepaku była oceniana na 5,42 mln ton. Do korekty przewidywanej wysokości tegorocznej produkcji przyczyniły się sprzyjające warunki pogodowe dla upraw zbóż oraz rzepaku, odnotowane w kilku ostatnich tygodniach.

Jednak ze względu na długi okres zimowy i chłodną wiosnę zbiory zbóż w Niemczech będą opóźnione. Obecnie rozpoczynają się żniwa jęczmienia, o około 10-14 dni później niż średnia wieloletnia. Podobnych opóźnień w zbiorach należy się spodziewać w przypadku pszenicy oraz rzepaku. Oznacza to, że żniwa pszenicy powinny się rozpocząć przed początkiem sierpnia br.

Według prognoz stowarzyszenia, tegoroczne zbiory zbóż ogółem w Niemczech wyniosą 46,25 mln ton, tj. o 2,4% więcej w porównaniu do ubiegłorocznej produkcji. Produkcja jęczmienia ozimego wyniesie 8,23 mln ton, tj. o 16,4% więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Niestety gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku jęczmienia jarego, którego zasiewy były znacznie opóźnione ze względu na długą zimę. Będą one aż o 43,1% mniejsze niż rok wcześniej – w wysokości zaledwie 1,88 mln ton. Mniej niż w ubiegłym roku będzie także kukurydzy. Produkcja tego gatunku przewidywana jest na 4,55 mln ton, tj. o 17,3% mniej niż sezon wcześniej.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand