W tym tygodniu na najważniejszych giełdach towarowych przeważały zniżkowe tendencje zarówno w notowaniach zbóż, jak i oleistych. Największe spadki cen w kontraktach terminowych odnotowano w przypadku kukurydzy i soi na giełdzie w Chicago (CBoT). Tutaj kukurydza w najbliższym kontrakcie potaniała przez ostatni tydzień o 8,3% do 195,3 USD/tonę, a soja w kontrakcie sierpniowym – o 7,8% do 498 USD/tonę. Mniejsze tygodniowe zniżki odnotowano w przypadku pszenicy na CBoT – o 1,7% do 238,6 USD/tonę. Taniała również pszenica HRW na giełdzie w Kansas (KCBT) – spadek w skali tygodnia w kontrakcie wrześniowym o 1,4% do 254,4 USD/tonę oraz pszenica HRS na giełdzie w Minneapolis (MGE) – o 1,7% do 271,1 USD/tonę.

Spadkowe tendencje nie ominęły także rzepaku Canola. W kontrakcie listopadowym na giełdzie w Winnipeg notowania tego gatunku były o 5% niższe w porównaniu z końcem poprzedniego tygodnia w wysokości 493,7 CAD/tonę.

Zniżki widoczne były również na unijnej giełdzie Matif. Tutaj przez ostatni tydzień kukurydza w kontrakcie sierpniowym potaniała o 1% do 219,8 EUR/tonę, pszenica w kontrakcie listopadowym – o 3% do 188,5 EUR/tonę, a rzepak – o 5,7% do 362 EUR/tonę.

Obecne spadkowe tendencje obserwowane coraz wyraźniej w notowaniach zarówno zbóż, jak i nasion oleistych są odzwierciedleniem spodziewanej większej podaży tych gatunków w sezonie 2013/14, ostatnich przeważnie korzystnych korekt prognoz zbiorów oraz zwiększającej się dostępności ziarna zbóż w krajach półkuli północnej. Żniwa nie zostały jeszcze zakończone, w niektórych krajach Unii oczekuje się opóźnień w zbiorach ze względu na długo trwającą zimę, jednak nie powinny one mieć większych negatywnych skutków dla wyników tegorocznej produkcji zbożowej.

 

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand