W dniach 9-13 września br. gościliśmy ponownie grupę rolników z Chorwacji. Tym razem Polskę postanowili odwiedzić chorwaccy sadownicy, hodowcy świń oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa w imponującej grupie liczącej aż 50 osób!

Dzięki uprzejmości i gościnności Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, a zwłaszcza dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Dyrektora Dariusza Kowalewskiego, program wizyty branżowej był bardzo intensywny i wszechstronny. Chorwaci mieli okazję poznać profil działalności MCHiRZ w Łowiczu, który przedstawił Pan Prezes Krzysztof Gajek. O sytuacji w polskim sektorze hodowli i produkcji świń, a przy okazji także o działalności PZHiPTCh „POLSUS” mówił Pan Dyrektor Tadeusz Blicharski. Po wysłuchaniu prezentacji rozpoczęła się intensywna dyskusja na temat pozytywnych i negatywnych skutków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a zwłaszcza wpływu akcesji na sytuację w polskim rolnictwie. Chorwacja jest członkiem UE od 1 lipca 2013 r. stąd żywe zainteresowanie rozwojem sytuacji w Polsce po 1 maja 2004 r., czyli po naszym przystąpieniu do Wspólnoty Europejskiej.

Uczestnicy wizyty mieli okazję odwiedzić Laboratorium Produkcji Nasienia Buhajów w Łowiczu oraz zobaczyć prezentację buhajów przygotowaną przez Kierownika Laboratorium Bydła Pana Witolda Straszyńskiego. Następnie Kierownik Działu Trzody Chlewnej, Pani Agnieszka Lebioda, przedstawiła proces pobierania, oceny i konfekcjonowania nasienia knurów w stacji w Zielkowicach.

Drugiego dnia wizyty, korzystając z gościnności prezesa PZHiPTCh „POLSUS” Tomasza Sołtyszewskiego, odwiedziliśmy gospodarstwo hodowlane świń oraz pokaz pomiaru zwierząt wykonany przez kierownika filii Łódź Tomasza Bielińskiego.

Najbardziej interesującym  i oczekiwanym punktem była wizyta w gospodarstwie sadowniczym  w Jeżewicach, gdzie uprawiane są jabłka, śliwki, czereśnie i gruszki. Większa część chorwackiej grupy to członkowie związku sadowników, dlatego bardzo interesowały ich odmiany uprawianych owoców, techniki sadownicze oraz technologia sortowania i przechowywania owoców.

Oprócz intensywnego programu branżowego Chorwaci mieli okazję zwiedzić Warszawę, Kraków, kopalnię soli w Wieliczce oraz browar i muzeum w Żywcu. W opinii Chorwatów, którzy mieli okazję być w Polsce jeszcze przed akcesją do UE, nasz kraj bardzo się zmienił na lepsze. Według nich wyraźnie poprawiła się i rozwinęła infrastruktura, zwłaszcza drogi. Postrzegają oni Polskę jako kraj czysty i uporządkowany, a Polaków jako miłych i gościnnych ludzi. Stąd zaproszenie prezesa chorwackiego związku sadowników do rewizyty w Chorwacji w najbliższym czasie!

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand