W najnowszym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa podwyższyła prognozy tegorocznych zbiorów zbóż na świecie – łącznie o 9 mln ton do 1 929 mln ton. Oznacza to bardzo dobry wynik globalnej produkcji zbożowej, o 8% przekraczający zeszłoroczne zbiory. Światowy bilans zbożowy wygląda lepiej niż miesiąc wcześniej. Prognozowane zapasy zbóż na koniec sezonu zostały podwyższone o 3 mln ton do 365 mln ton. Spodziewane jest także zwiększenie globalnego spożycia.

Prognoza produkcji pszenicy została skorygowana w górę o 4 mln ton do 691 mln ton. Na dodatnią korektę złożyły się zwłaszcza spodziewane wyższe zbiory w Kanadzie, Unii Europejskiej, Kazachstanie oraz na Ukrainie. Oczekiwane zapasy końcowe pozostawiono jednak na tym samym poziomie co sierpniowym raporcie – tj. w wysokości 176 mln ton. Oznacza to ich wzrost o 2 mln ton w porównaniu z ubiegłym sezonem.

Poprawiono również przewidywaną wysokość zbiorów kukurydzy w skali świata. Spodziewane zbiory wynoszą obecnie 945 mln ton, tj. o 3 mln ton więcej niż we wcześniejszej prognozie i o blisko 10% więcej niż w zeszłym sezonie. Wysokie zbiory kukurydzy to przede wszystkim rezultat oczekiwanego znacznego wzrostu produkcji tego gatunku w Stanach Zjednoczonych. Zapasy końcowe kukurydzy w skali globu wzrosną znacząco – tj. aż o 29% do 150 mln ton (sezon do

sezonu). Pod dostatkiem będzie kukurydzy w krajach zaliczanych do kluczowych eksporterów tego gatunku. Rezerwy w tej grupie największych dostawców wzrosną z wcześniejszych 33 mln ton do 50 mln ton.

IGC w ostatnim raporcie dokonało niewielkiej negatywnej korekty prognozowych zbiorów ryżu na świecie – o 2 mln ton do 474 mln ton. Niemniej jednak w dalszym ciągu oczekiwany poziom produkcji jest o 1% wyższy niż sezon wcześniej. Zapasy ryżu są przewidywane na 32 mln ton wobec 26 mln ton w zeszłym sezonie.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand