W tym tygodniu notowania zbóż na giełdach przeważnie zniżkowały. Na paryskiej giełdzie kukurydza w najbliższym kontrakcie potaniała przez ostatni tydzień o 2% do 171,3 EUR/tonę. Nieznacznie spadły też ceny pszenicy w kontraktach terminowych – w listopadowym o 0,4% do 187,5 EUR/tonę.
Spadki odnotowuje się także na giełdach amerykańskich i to pomimo pogorszenia się prognoz co do plonowania kukurydzy i soi w niektórych obszarach upraw w Stanach. W przypadku kukurydzy podkreśla się, że ewentualne negatywne korekty wysokości tegorocznych zbiorów tego gatunku w USA nie wpłyną w znaczący sposób na wyniki zbiorów, które w dalszym ciągu mają szansę być na rekordowym poziomie.
Na ceny kukurydzy w USA wpływają obecnie przede wszystkim zwiększająca się dostępność ziarna z tegorocznych zbiorów wraz z postępem żniw oraz znaczna podaż tego gatunku z krajów Ameryki Południowej. Optymistyczne prognozy zbiorów, które według IGC w skali świata mają osiągnąć 945 mln ton, tj. o 10% więcej niż sezon wcześniej oraz spodziewana odbudowa zapasów – aż o 29% do 150 mln ton – to również czynniki w istotny sposób kształtujące obecny poziom cen.
W kończącym się tygodniu kukurydza na CBoT nadal taniała. W kontrakcie wrześniowym jej wartość przez ostatni tydzień obniżyła się o 1,6% dochodząc do 192,7 USD/tonę. Spadki miały miejsce również w przypadku pszenicy. W najbliższym kontrakcie – wrześniowy - notowania tego gatunku były o 2,2% mniejsze niż przed tygodniem i wynosiły 230,5 USD/tonę.
Co do pszenicy, to prognozy globalne są w dalszym ciągu bardzo dobre. W tym sezonie IGC szacuje zbiory tego gatunku na świecie na 691 mln ton, tj. o 4 mln ton więcej niż przed miesiącem i o 5,5% powyżej wyniku produkcji z poprzedniego sezonu.
Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł