Po raz kolejny Międzynarodowa Rada Zbożowa podwyższyła przewidywaną wysokość globalnych zbiorów zbóż w sezonie 2013/14 – z wcześniejszych 1 929 mln ton do 1 930 mln ton. Podniesiono oszacowanie produkcji pszenicy w skali świata – z 691 mln ton do 693 mln ton. Wszystko wskazuje na to, że zbiory pod względem ilościowym będą dużo wyższe niż sezon wcześniej – o 6% sezon do sezonu.

IGC podwyższyło także spodziewane zapasy końcowe pszenicy – o 5 mln ton do 180 mln ton. Jednak pomimo bardzo dobrych wyników światowej produkcji, odnotowuje się problemy z jakością ziarna. Oznaczać to może większy udział pszenicy o parametrach paszowych w całości podaży tego gatunku, a mniejszy pszenicy konsumpcyjnej. To może mieć wpływ na kształtowanie się cen. Z drugiej strony jednak zwiększy się ilość zbóż paszowych i w tym segmencie rynku powinno się odczuć wyraźną zmianę w stosunku do napiętego bilansu sezon wcześniej. Jest to dobra wiadomość dla hodowców.

Pomimo negatywnej korekty wysokości zbiorów kukurydzy na świecie oczekiwany poziom produkcji światowej jest w dalszym ciągu imponujący. IGC we wrześniowym raporcie oszacowało zbiory tego gatunku na 943 mln ton, co oznacza 9% wzrost w porównaniu z poprzednim sezonem. Dla kształtowania się cen kukurydzy istotny będzie rynek amerykański, a w sezonie 2013/14 USA powinny odczuć obfitość kukurydzy, co znajdzie przełożenie w tendencjach cenowych. Także dla rynku unijnego prognozy tegorocznych zbiorów są bardzo obiecujące, nie wspominając o sąsiadującej ze wspólnotą Ukrainie, gdzie zbiory kukurydzy mają osiągnąć nawet 29 mln ton. Światowy bilans zbożowy wygląda dużo lepiej niż przed rokiem. Globalne zapasy na koniec sezonu wzrosną do 367 mln ton wobec ich początkowego poziomu wynoszącego 332 mln ton.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand