Pod koniec września br. Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Rolnictwa przegłosowała projekt reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2016. Nie ma większych niespodzianek. Rolnicy od dłuższego czasu mieli świadomość w jakim kierunku zmierza reforma i czego w związku z tym należy się spodziewać. Prace nad ostatecznym kształtem reformy trwają już trzy lata, w czasie których doszło do szeregu kompromisowych ustaleń.

Nie ma odwrotu od ekologicznego komponentu dopłat, co będzie wymagało od większych obszarowo gospodarstw spełniania kryteriów środowiskowych, tak aby utrzymywać dopłaty bezpośrednie w 100% wysokości. Większe wsparcie otrzymają młodzi rolnicy – do 40 roku życia. Ta grupa gospodarzy ma otrzymywać o 25% większe dopłaty przez pierwsze pięć lat. W Polsce będzie to dotyczyć około 100 tys. młodych rolników, co stanowi około 7% wszystkich korzystających z dopłat.

Stopniowo mają się też zmniejszać się dysproporcje w wysokości dopłat pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi. Wyrównywanie poziomu płatności będzie obejmowało te kraje, w których są one niższe od 90% średniej unijnej, w tym Polskę. Różnica w wysokości płatności, a 90% unijnej średniej ma być redukowana o jedną trzecią stopniowo w okresie od 2015 do 2020 roku. Ponadto, dopłaty we wszystkich krajach członkowskich nie będą mogły być niższe od 196 euro do ha do 2020 roku.

Przyjęte porozumienie będzie poddane pod głosowanie plenarne, co nastąpi najprawdopodobniej na jednym z listopadowych posiedzeń PE. Po tym wymagana będzie jeszcze akceptacja przez radę ministrów.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie PAP

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand