W ostatnim raporcie (z 31 października br.) Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła prognozę globalnych zbiorów zbóż z wcześniejszych 1 930 mln ton do 1 940 mln ton. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do wyniku z poprzedniego sezonu wynoszącego 1 790 mln ton. Bilans zbożowy w skali świata poprawił się, zapasy końcowe są obecnie szacowane na 374 mln ton wobec 335 mln ton pod koniec ubiegłego sezonu.

IGC podniosło zarówno szacunek produkcji pszenicy, jak i kukurydzy na świecie. Globalne zbiory pszenicy są obecnie oceniane na 696 mln ton, tj. o 4 mln ton więcej niż w poprzednim miesiącu i o 6% powyżej ubiegłorocznego wyniku. IGC spodziewa się wzrostu konsumpcji pszenicy zarówno w sektorze paszowym, jak i na cele spożywcze – łącznie o 2% do 690 mln ton. Zapasy końcowe pszenicy są prognozowane na 182 mln ton, tj. o 7 mln ton więcej rok do roku. Podniesiono także przewidywany eksport – o 1 mln ton do 142 mln ton, ze względu na oczekiwane większe zakupy ze strony Chin i Egiptu. Prognoza zbiorów kukurydzy w skali świata została skorygowana w górę o 5 mln ton do 948 mln ton, głównie ze względu na spodziewane bardzo dobre zbiory w USA. W sezonie 2013/14 konsumpcja kukurydzy zwiększy się przede wszystkim ze względu na wzrost zużycia na cele paszowe – łącznie o 6% do 922 mln ton. Należy odnotować znaczące zwiększenie zapasów końcowych tego gatunku na świecie – aż o 26 mln ton w porównaniu do poziomu zapasów początkowych – do 152 mln ton.

Co warto podkreślić, IGC podało bardzo wysoką prognozę zbiorów kukurydzy w USA, wynoszącą 352 mln ton wobec 273,8 mln ton w ubiegłym sezonie. Zapasy kukurydzy w Stanach na koniec sezonu są prognozowane na 50 mln ton, co oznacza ich wyraźną poprawę wobec zaledwie 20,9 mln ton na początku sezonu. To rynek amerykański jest w dużej mierze wyznacznikiem światowych tendencji cenowych dla kukurydzy, będąc liderem zarówno w produkcji, jak i w eksporcie tego gatunku. Stąd diametralna zmiana sytuacji na rynku kukurydzy w USA będzie bez wątpienia rzutować na kształtowanie się cen tego gatunku w skali globalnej.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand