W dniu 9 grudnia 2013 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja, w której uczestniczyło około 300 hodowców i producentów świń z Lubelszczyzny.
Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mieczysław Paradowski i Joanna Piekarska. Konferencję otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Dyrektor PIW prof. Krzysztof Niemczuk. Dalsze prowadzenie konferencji powierzono dyrektorowi LODR w Końskowoli Antoniemu Skrabucha.
Poruszone zostały problemy, min. dotyczące zdrowotności świń w okresie jesienno-zimowym, wpływu genetyki na potencjał w produkcji świń, organizacji i zarzadzania stadami 300 lochowymi. Ww. problemy zostały przedstawione w sposób perfekcyjny przez prof. Zygmunta Pejsaka z PIW – PIB z Puław, dr Tadeusza Blicharskiego z PZHiPTCh „POLSUS”, lek. wet. Tomasza Rudzińskiego. Przedstawiono ponadto zmiany zachodzące w strukturze świń na Lubelszczyźnie w ostatnich latach i jakie instrumenty należałoby użyć w programie odbudowy trzody chlewnej, które powinny znaleźć się w nowej WPR. Zagadnienia te w sposób interesujący przedstawiła Teresa Jawor z LODR w Końskowoli i Grzegorz Ignaczewski z top agrar Polska i Mieczysław Paradowski Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW.
Tematyka wykładów bardzo zainteresowała uczestników konferencji.
Uczestnicy konferencji
Tadeusz Blicharski dyrektor PZHiPTCh „POLSUS” wygłosił wykład nt. „Wpływ genetyki – niewykorzystany potencjał w produkcji świń”
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wykładu prof. Zygmunta Pejsaka