Ministerstwo Rolnictwa Stanów Zjednoczonych - USDA opublikowało 10 lutego br. comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów oleistych, w tym soi na świecie. Perspektywy globalnej produkcji soi w bieżącym sezonie 2013/14 kolejny raz z rzędu poprawiły się i przewidują rekordowe 287,7 mln ton wobec 268,3 mln ton sezon wcześniej, co oznacza wzrost o 19,4 mln ton. Globalne zbiory będą zatem 0,9 mln ton większe niż prognozowano w styczniu br. ubiegłego roku przede wszystkim dzięki poprawie prognoz dla Brazylii. W sezonie 2013/14 wzrost globalnej podaży soi (wobec poprzedniego miesiąca) nie przełoży się jednak na wzrost eksportu oraz przerobu, ale przyczyni się do wzrostu globalnych zapasów soi o 0,9% pod koniec sezonu do około 73 mln ton.

W ciągu miesiąca USDA zwiększyło prognozy importu soi do USA o 21% do 0,82 mln ton, która będzie pochodzić głównie z Kanady. Przyczyni się to do wzrostu prognoz eksportu soi z USA o 1% wobec stycznia do 41,1 mln ton.

Przez miesiąc poprawiły się perspektywy zbiorów soi w Ameryce Południowej wiosną br., ale nie u wszystkich producentów. USDA przewiduje obecnie zbiory soi w Brazylii na rekordowym poziomie 90 mln ton (+1 mln ton), ale w Argentynie 54 mln ton ton wobec 54,5 mln ton w styczniu br. oraz grudniu 2013 r. (Wg rządowej brazylijskiej agencji Conab zbiory soi w Brazylii powinny znaleźć się na poziomie 90,01 mln ton wobec 90,33 mln ton, które przewidywano w styczniu br.).

W sezonie 2013/14 prognozy globalnej produkcji oleistych tylko nieznacznie zwiększyły się z 505,9 mln do 506 mln ton wobec stycznia br. (wzrost prognoz dla soi, ale spadek dla słonecznika i bawełny). USDA zmniejszyło globalne prognozy zbiorów słonecznika do poziomu o 0,4 mln ton 43,3 mln ton na skutek pogorszenia prognoz dla Argentyny. Inne zmiany dotyczą redukcji prognoz produkcji bawełny dla Chin, Pakistanu i Australii oraz rzepaku w Kazachstanie. Przewiduje się, że wzrosną zapasy oleistych pod koniec bieżącego sezonu wobec przewidywań ze stycznia br. głównie dzięki prognozowanemu wzrostowi zapasów soi w Argentynie.

Giełda towarowa w Chicago 10 lutego br. zareagowała spadkiem cen kontraktów terminowych dla soi pod wpływem danych, że prognozy zapasów końcowych w USA przez miesiąc nie zmieniły się oraz wzrostu perspektyw podaży soi z Ameryki Południowej wobec stycznia br.

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: WASDEPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand