W dn. 14 marca br. w Dzienniku Urzędowym UE ukazała się decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej z dn. 12 marca 2014 r. (2014/134/UE) dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Decyzję stosuje się do 30 kwietnia 2014 r. Poprzednia decyzja w sprawie ASF obowiązywała do 14 marca 2014 r. Zgodnie z decyzją określono obszar zakażony (strefę buforową) w Polsce, objęty ograniczeniami. Obejmuje on:

- w województwie podlaskim: powiat sejneński; w powiecie augustowskim gminy Płaska, Lipsk i Sztabin; powiat sokólski; w powiecie białostockim gminy Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo i Gródek oraz powiaty hajnowski, bielski i siemiatycki;

- w województwie mazowieckim: powiat łosicki;

- w województwie lubelskim: powiaty bialski, Biała Podlaska i włodawski.

Na obszarze zakażonym stosuje się środki, o których mowa w art. 15 i 16 dyrektywy 2002/60/WE ustanawiającej szczególne przepisy w celu zwalczania ASF m.in. świnie muszą być utrzymywane w zamkniętych pomieszczeniach, a ich mięso nie może być eksportowane za granicę. Mięso ze strefy buforowej musi być specjalnie oznakowane. Z uwagi na straty dla hodowców na obszarze objętym ograniczeniami, Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o ograniczenie strefy buforowej. Komisja ma podjąć decyzję w tej sprawie w dn. 18 marca br.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Dz. U. UE z dn. 14.03.14 (L 74/63)Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand