W ciągu tygodnia na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt majowy na rzepak nieznacznie umocnił wartość o 0,6% do 402,8 Euro/t (przez dwa tygodnie spadek o 11,3 Euro/t) pod wpływem ograniczonej podaży surowca ze starych zbiorów oraz umocnienia cen soi w Chicago. Ceny rzepaku są chwiejne i trudno uchwycić krótkoterminowy kierunek zmian. Na rynku rzeczywistym surowce oleiste cechowały zróżnicowane trendy. Jest duża podaż rzepaku na świecie, ale opóźnione transporty z Kanady i Australii powodują obawy o podaż w najbliższych terminach.

Perspektywy dla zbiorów w br. są obecnie w Unii optymistyczne dla największych producentów, a rzepak jak na razie dobrze przezimował. Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Rolnych DRV zapowiada 3,2% spadek poziomu zbiorów rzepaku do 5,6 mln ton z 1,43 mln ha (-1,8%). Rozwój roślin u zachodniego sąsiada wyprzedza zeszłoroczną wegetację o miesiąc. We Francji areał jest o 6% większy niż rok wcześniej i osiągnął 1,52 mln ha. Również w Wielkiej Brytanii i Polsce rzepak dotychczas dobrze przezimował. Na Wyspach Brytyjskich możliwy jest wzrost zbiorów po zeszłorocznym 17% spadku do około 2,1 mln ton.

W środę Kanadzie w Winnipeg kanadyjska Canola umocniła się do wartości najwyższej od 3 miesięcy pod wpływem osłabienia wartości dolara kanadyjskiego oraz podążając za soją, ale w już czwartek wyprzedaż kontraktów przez fundusze powiernicze zakończyła siedmiodniowe wzrosty. Ostatecznie kanadyjski rzepak w kontrakcie na maj’2014 w ciągu tygodnia nieznacznie staniał z 456,1 CAD/t do 455,2 CAD/t ( 2 tygodnie wcześniej kosztował 457,2 CAD/t).

W Chicago w ciągu tygodnia majowy kontrakt na soję podrożał o 2,7% do 526,8 USD/t na skutek silnego popytu wewnętrznego w USA oraz popytu eksportowego przy kurczącej się podaży. Soję wspierało też znaczne umocnienie wartości śruty sojowej pod wpływem dużego popytu eksportowego. Pokaźna podaż soi z Ameryki Południowej powinna poprawić podaż na światowych rynkach jak również w USA. Ostatnio miały nawet miejsce rozmowy o sprzedaży soi z Brazylii do USA, co poprawiłoby tam sytuację popytową jednak nie zostały potwierdzone. W sezonie 2013/14 import soi przez Chiny przyczynia się do utrzymywania wysokich cen soi, a rządowe źródła chińskie prognozują je na 66-67 mln ton (+13%). (Równolegle import rzepaku do Chin w sezonie 2013/14 powinien osiągnąć rekordowe4,3-4,6 mln ton wobec 3,3 mln ton sezon wcześniej).

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: WR z wykorzystaniem różnych źródełPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand