W wielu obszarach zachodniej Europy uprawy pszenicy są obecnie narażone na wystąpienie suszy. Potrzebny jest deszcz. Łagodna zima pozwoliła na szybki wzrost roślin, teraz jednak nasilają się obawy o ewentualne skutki niedoborów wody. We Francji sytuacja obecnie nie jest zła. Jak podało FranceAgriMer w połowie marca większość ozimych zbóż pozostawało w dobrej kondycji, a rozwój roślin był znacznie bardziej zaawansowany w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Niemniej jednak niepokojący jest brak wystarczających opadów. W marcu br. francuskie służby meteorologiczne France Meteo odnotowały średnie opady o 35% niższe niż normalnie, średnie temperatury zaś były o 1,1 stopień C wyższe od przeciętnych dla tego miesiąca.

W Niemczech zboża dobrze przezimowały. Nie wystąpiły większe straty mrozowe. Również tutaj rozwój roślin jest znacznie zaawansowany – w niektórych rejonach kraju nawet o cztery tygodnie w porównaniu do średniej. W okresie intensywnego wzrostu roślin potrzebne są jednak deszcze. Ponadto brak wystarczających opadów wpływa na poziom wód w Renie i Dunaju. Niski stan wody uniemożliwia pełny załadunek barek. Jak na razie jednak prognozy zbiorów pszenicy dla Niemiec są w dalszym ciągu dobre. Według niemieckiego stowarzyszenia spółdzielni rolniczych, w 2014 roku produkcja tego gatunku wyniesie 24,6 mln ton, tj. tylko o 1,8% mniej niż rok wcześniej.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku upraw pszenicy w Polsce. Rozwój roślin jest o mniej więcej dwa tygodnie szybszy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jednak i tutaj niepokoi zbyt sucha pogoda. Deszcze są szczególnie potrzebne w zachodniej części kraju. Obawy o stan upraw wzbudziły także epizodyczne przymrozki występujące w niektórych rejonach. Niezależni analitycy oceniają areał pszenicy jarej i ozimej na zbiór w 2014 roku na 2,23 mln ha, tj. o 4% więcej niż rok wcześniej. Zbiory pszenicy w Polsce są obecnie prognozowane (nieoficjalne szacunki) na 9,8 mln ton, tj. o 2% więcej niż w 2013 roku.

W Wielkiej Brytanii zasiewy pszenicy są w większości w dobrej kondycji po łagodnej zimie. Warunki pogodowe są sprzyjające dla rozwoju roślin – oceniają analitycy HGCA.

W najbliższym czasie nie należy się raczej spodziewać diametralnej poprawy pogody dla rejonów zagrożonych suszą. Prognozy amerykańskich synoptyków dla Europy zachodniej wskazują, że poziom opadów pozostanie poniżej średniej w okresie co najmniej do 11 kwietnia br.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

 Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand