Opady deszczu odnotowane w okresie ostatnich dwóch tygodni w zachodniej Europie poprawiły kondycję upraw pszenicy i jęczmienia. Niemniej jednak nie wszędzie obawy związane z wcześniejszą suszą zostały rozwiane. Sucho jest w dalszym ciągu w niektórych obszarach we Francji i Niemczech, u dwóch głównych producentów zbóż w Unii Europejskiej. Prognozowane są jednak opady deszczu w nadchodzącym czasie, które mogą i w tych rejonach przynieść znaczną ulgę. We Francji opady trwają już od końca kwietnia br. Kondycja pszenicy ozimej i jęczmienia poprawiła się. Susza utrzymuje się jednak nadal we wschodniej Francji. Kolejnym zagrożeniem dla upraw pszenicy są pojawiające się przypadki żółtej rdzy.

Według ODA, tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej we Francji wyniosą 36,1 mln ton wobec 36,8 mln ton rok wcześniej. Jest to jednak w dalszym ciągu lepszy wynik w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat. Nieco wyższa jest natomiast obecna prognoza Strategie Grains – w wysokości 36,7 mln ton. Niezależni analitycy przewidują produkcję jęczmienia we Francji na 10,3 mln ton, dzięki zwiększonej powierzchni upraw jęczmienia ozimego.

Podobnie jak w pozostałych krajach położonych w zachodniej Europie także we Francji rozwój pszenicy ozimej i jęczmienia jest bardziej zaawansowany niż rok wcześniej. To daje nadzieję na wcześniejsze żniwa obu tych gatunków ozimych.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródełPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand