Uprawy zbożowe w Unii Europejskiej pozostają w stosunkowo dobrej kondycji pomimo suszy odnotowanej wczesną wiosną. Tegoroczne plony mogą być wyższe od średniej – ocenił MARS.

Unijna jednostka monitorująca stan upraw prognozuje średnie plony pszenicy w UE na 5,79 ton z ha. Jest to wyższa prognoza niż miesiąc wcześniej – 5,73 ton/ha. Oznacza to co prawda spadek plonów w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku – o około 0,6% - w dalszym ciągu będą one jednak o 3,8% powyżej średniej z okresu ostatnich pięciu lat.

Prognozowane plony w przypadku jęczmienia są przewidywane na 4,59 t/ha (łącznie odmiany jare i ozime) wobec 4,61 t/ha w prognozie z ubiegłego miesiąca. Oznacza to spadek plonów rok do roku o 5,3%. Będą one jednak w dalszym ciągu wyższe – o 2,3% - w stosunku do średniej pięcioletniej.

W Unii trwają zasiewy kukurydzy. MARS ocenia średnie plony tego gatunku na 7,08 t/ha, nieco wyżej w porównaniu z kwietniowym raportem (7,03 t/ha). Jest to poziom plonów o 5,9% wyższy niż w zeszłym roku i jednocześnie o 3,5% powyżej średniej z pięciu ostatnich lat.

MARS nie podał natomiast zarówno szacunków powierzchni upraw zbożowych, jak i prognoz produkcji.

Podobnie jak wiele ośrodków analitycznych unijna jednostka monitorująca podkreśla, że deszcze odnotowane w drugiej połowie kwietnia i w maju znacznie poprawiły stan upraw zbożowych w Niemczech, Francji i w części terytorium Wielkiej Brytanii. Warunki pogodowe były też przeważnie sprzyjające w środkowej i wschodniej Europie.

MARS wziął od uwagę trudną sytuację gospodarczą i polityczną Ukrainy. W związku z tym prognozy produkcji zbożowej dla tego kraju zostały odpowiednio skorygowane. Prognozy MARS dotyczą zwłaszcza plonowania kukurydzy. Średnie plony tego gatunku są obecnie oceniane na 5,43 t/ha, tj. o 15% mniej w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem. MARS odnotował jednak pozytywny wpływ ostatnich opadów deszczu na uprawy zbożowe na Ukrainie. Prognozowane plony pszenicy ozimej zostały podwyższone z wcześniejszych 2,67 t/ha do 2,99 t/ha. Oznacza to jednak w dalszym ciągu 12% spadek plonów w stosunku do ubiegłorocznego wyniku.

Średnie plony jęczmienia są oceniane obecnie na 2,25 t/ha wobec 2,4 t/ha w kwietniowym raporcie. Oznacza to o 3,8% gorsze plonowanie tego gatunku w porównaniu z zeszłym rokiem.

 Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

 Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand