Bieżący tydzień przyniósł kontynuację spadków cen zbóż na giełdach. Wydaje się, że zniżkowa tendencja się pogłębia wraz z coraz lepszymi perspektywami. Pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie kosztowała 197,3 EUR/tonę, tj. o 0,9% mniej niż tydzień wcześniej. Dwutygodniowy spadek notowań wyniósł już ponad 5%. W dalszym ciągu taniała także kukurydza. Notowania tego gatunku w kontrakcie czerwcowym obniżyły się przez tydzień o 1,1% do 176 EUR/tonę. Większe lub mniejsze spadki cen były odnotowane na wszystkich monitorowanych przez nas giełdach.

Najnowsze prognozy zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie zarówno w skali świata, jak i w samej Unii są optymistyczne. W majowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła wcześniejsze przewidywania tegorocznej produkcji zbożowej w UE – z 297,9 mln ton do 298,8 mln ton. Korekta dotyczyła przede wszystkim kukurydzy (wzrost z 65,1 mln ton do 65,9 mln ton) oraz pszenicy zwyczajnej (wzrost z 137,2 mln ton do 137,4 mln ton). Analitycy SG przyznają, że odnotowane w ostatnim okresie opady deszczu w zachodniej i centralnej Europie poprawiły kondycję upraw zbożowych, zarówno ozimych, jak i jarych. Zasiewy kukurydzy przebiegały w większości w sprzyjających warunkach pomimo wilgotnej pogody. Niemniej jednak utrzymująca się susza w północno-wschodniej Francji oraz w Hiszpanii pozostaje nadal powodem do niepokoju. Z kolei zbyt obfite opady deszczu we Włoszech i Grecji wzbudzają obawy o jakość ziarna z tegorocznej produkcji. Dotyczy to zwłaszcza pszenicy miękkiej i twardej. Poza tym do ostatnich zniżek notowań zbóż w kontraktach terminowych na giełdach przyczynia się konkurencja w eksporcie z krajów rejonu Morza Czarnego. W tym tygodniu pojawiła się nadspodziewanie dobra prognoza zbiorów w Rosji. Jak poinformował rosyjski minister rolnictwa produkcja zbożowa kraju może osiągnąć nawet 100 mln ton.

 

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródełPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand