Dnia 10 marca br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów oleistych, w tym soi na świecie. Kolejny miesiąc utrzymują się niezwykle optymistyczne prognozy zbiorów dla soi w bieżącym sezonie 2014/15. USDA przewiduje wzrost globalnego poziomu zbiorów soi do rekordowej ilości około 315,1 mln ton tj. 31,3 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie (bez zmian wobec prognoz z 10 lutego br.).
Wg USDA przez miesiąc prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej i Północnej nie zmieniły. Podobnie jak przed miesiącem W Brazylii przewiduje się 94,5 mln ton, w Argentynie 56 mln ton oraz Paragwaju 8,5 mln ton. W USA jesienne zbiory soi wzrosły o około 16,6 mln ton do rekordowego poziomu około 108 mln ton (bez zmian wobec stycznia oraz lutego br.). USDA nie zmieniło również prognoz eksportu, przerobu oraz zapasów końcowych soi w USA.
Minimalny (wynikający ze wzrostu poziomu zapasów początkowych) wzrost światowej podaży soi przełoży się na wzrost globalnych zapasów soi pod koniec bieżącego sezonu z 66,3 mln ton do 89,5 mln ton (przez miesiąc wzrost o 0,3%). Wynikać to będzie również ze spadku prognoz globalnego przerobu soi o 0,1%.
Kolejny miesiąc utrzymują się bardzo optymistyczne globalne prognozy produkcji oleistych. W sezonie 2014/15 wzrosną one do rekordowego poziomu 532,2 mln ton tj. o 27,9 mln ton więcej niż sezon wcześniej, co oznacza nieznaczny miesięczny wzrost o 0,05 mln ton (miesięcznemu wzrostowi prognoz dla rzepaku towarzyszył brak zmian dla soi oraz spadek prognoz dla słonecznika). Zmiany prognoz dla słonecznika wynikają ze spadku ocen zbiorów tej uprawy w Indiach. Równolegle USDA zwiększyło prognozy produkcji rzepaku dla Australii. Inne globalne zmiany, to wzrost prognoza produkcji bawełny w Pakistanie. Należałoby zauważyć ogromne zapasy końcowe oleistych pod koniec bieżącego sezonu przewidywane na 103 mln ton (w tym 89,5 mln ton stanowi soja) wobec 80,5 mln ton sezon wcześniej.
Dnia 10 marca giełda towarowa w Chicago na dane USDA odpowiedziała spadkiem cen kontraktów terminowych dla soi do na skutek nieoczekiwanego pozostawienia zapasów końcowych soi w USA na takim samym poziomie jak miesiąc wcześniej oraz zwiększenia o 0,3% prognoz globalnych zapasów soi na koniec sezonu 2014/15. Dodatkowo umocnienie dolara amerykańskiego wobec Euro do poziomu najwyższego od 12 lat tłumiło wartość kontraktów ze względu na pogarszanie opłacalności importu przez europejskich odbiorców soi i jej pochodnych.
Języczkiem uwagi jest wielkość strumienia soi z Ameryki Południowej. Najnowsze dane mówią, że w lutym br. eksport soi z tego rejonu świata osiągnął jedynie około 1,7 mln ton tj. 50% poziomu z poprzedniego roku, kiedy wywieziono 3,6 mln ton. Główną przyczyną tej sytuacji były strajki kierowców w Brazylii, które powodowały zatory w eksporcie oraz przyczyniały się do wspierania cen soi na giełdzie w Chicago. Ewentualne perturbacje w eksporcie soi z Brazylii mogą powodować wahania na rynku soi, jakkolwiek część ogromnej jej produkcji musi w końcu zostać większym strumieniem wyeksportowana z tego kraju (podobnie jak w poprzednich sezonach). Dodatkowo na rynkach międzynarodowych pojawi się większa ilość soi z Paragwaju oraz Argentyny.


Źródło: FAMMU/FAPA na podst.: WASDE


Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand